Contabil (senior)

Vezi toate job-urile Blom Bank France SA Paris, Romania Branch active.

Vezi toate job-urile Contabil (senior) active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Asigurari - Intermedieri financiare active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Banci active pe Hipo.ro

Angajator: Blom Bank France SA Paris, Romania Branch
Domeniu:
  • Asigurari - Intermedieri financiare
  • Banci
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 22.04.2020

    We aim to be the Employer of choice wherever we operate. With us, you build a career in one of the world’s most challenging business environments. We believe our people are a source of competitive advantage and therefore we invest in our employees’ training and development.

    Now, the largest and best bank in Lebanon with the highest financial strength rating according to international specialized institutions, BLOM BANK FRANCE SA PARIS, ROMANIA BRANCH is looking for professionals to join our team in HEAD OFFICE - Bucharest.

    Cerinte

    • Foarte buna cunoastere a bilanțului contabil
    • Abilități analitice puternice și abilități tehnice pentru a oferi o analiză financiară precisă și de calitate;
    • înțelegere solidă a statisticilor financiare și a principiilor contabile;
    • Cunoașterea puternică a legislației românești și aplicarea acesteia în domeniul contabilității și fiscalității;
    • Cunoașterea activității tuturor legislațiilor și reglementărilor statutare;
    • Comunicare puternică (verbală și scrisă) și abilități interpersonale, atenție la detalii și capacitatea de a comunica eficient problemele complicate;
    • Nivel ridicat de responsabilitate și capacitate de a lucra independent
    • Experiență de +5 ani în funcțiile financiare și contabile în domeniul bancar;
    • Gradul de finanțare / contabilitate este necesar;
    • Certificări: ACCA, CAFRO, CPA, CFA este un plus
    • Limba engleză - avansat
    • PC (Word, Excel, Outlook - avansat);

    Responsabilitati

    • Verifica efectuarea si asigura corectitudinea reconcilierilor cu Banca Nationala a Romaniei si cu bancile corespondente, precum si a operatiunilor contabile necesare legate de rezultatul reconcilierilor;
    • Calculeaza obligatiile fiscale (taxe locale, impozit pe dobanda, retinere la sursa, TVA) datorate Bugetului de Stat si bugetelor locale, pregateste declaratiile fiscale, stabileste operatiunile contabile necesare si verifica efectuarea acestora;
    • Urmareste modificarile fiscale aparute si propune ce actiuni trebuie intreprinse in vederea asigurarii respectarii normelor si reglementarilor in vigoare, emise de catre autoritatile fiscale;
    • Asigură transmiterea corectă și în timp util a: situațiilor financiare și contabile solicitate de Banca Națională a României, Bugetul de Stat - Direcția Contribuțională Mare, autoritățile reglementate (Ministerul Finanțelor), alte organe de drept;
    • Aplica toate reglementarile transmise de Banca Nationala a Romaniei in ceea ce priveste intocmirea raportarilor contabile; verifica raportarile cerute de Banca Nationala a Romaniei – intocmite de catre referentul de specialitate din departament;
    • Menținerea la curent cu legislația financiară și contabilă - propunerea integrarii modificarilor legislative in procedurile contabile interne in vigoare;
    • Urmareste respectarea conditiilor contractuale cuprinse in contractele cu terți – referitoare la sume, termene si conditii de plata;
    • Verifica toate intrarile contabile referitoare la operatiunile initiate de catre departamentul Administrativ asigurand conformitatea cu contractul original, bonul de conamda si cu aprobarile prealabile;
    • Asigura/ verifica corectitudinea calculului amortizarii lunare a mijloacelor fixe (calcul efectuat automat de modul ICBS) si participa la intocmirea listelor de inventar in cadrul procesului de inventariere
    • La cerea superiorului direct asistya organele externe de control (auditori externi, banci din cadrul grupului, autoritati locale) si furnizeaza informatiile solicitate;
    • Finalizează orice analiză și raport solicitate de către directorul financiari și / sau managementul bancii;
    • Respectă permanent legislația în domeniul finanțelor și contabilității și asigură respectarea legislației;

    Postul este situat in Bucuresti, raporteaza la Director Financiar-Contabil

    Aplica fara CV
    Hybrid

    Aplica fara CV
    BUCURESTI, Constanta,

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (35)