Specialist Validare Platforma De Integrare Electronica

Angajator: Groupe Renault Romania
Domeniu:
  • Inginerie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 27.02.2020

    Să te alături Groupe Renault România înseamnă să faci parte dintr-o echipă de peste 18.000 de colegi alături de care îți poți pune amprenta pe oricare dintre etapele de dezvoltare ale unui vehicul: design, proiectare, testare, fabricaţie, logistică, vânzare, post vânzare şi finanţare. Te aşteptăm în echipa noastră mobilă, conectată și autonomă să punem lumea în mișcare și să conturăm viitorul automobilului.

    #MOVEOURWORLDFORWARD

    Prin aplicarea la posturile disponibile, entitățile Renault Romania prelucrează datele dumneavoastră cu caracter personal furnizate prin CV, în scopul recrutării.
    Pentru informarea dvs. completă și transparentă, înainte de a aplica, vă rugăm să luați la cunoștință Politica de confidenţialitate privind protecţia datelor personale în scop de recrutare și selecție accesând link-ul: https://www.gruprenault.ro/politica-privind-cadrul-general-de-protectie-datelor-cu-caracter-personal-groupe-renault-romania

    Cerinte

    • Studii superioare tehnice (Specialitatea Electronica, Telecomunicatii, Tehnologia informatiei, Electricitate, Transporturi)
    • Engleza/ Franceza: nivel mediu cel putin
    • Folosire mijloace informatice
    • Cunostinte de electronica sau telecomunicatii
    • Cunostinte de inginerie automobile sau transporturi
    • Comunicare si lucru in transvers
    • Spirit de analiza, sinteza si reporting
    • Atitudine proactiva (anticipare, gestionare riscuri)
    • Gandire structurata, rezistenta la factori de stres exteriori
    • Spirit de echipa

    Responsabilitati

    Realizeaza testarea si validarea componentelor electronice si electronice din punct de vedere inter-sistem pe platforma de integrare electrica/electronica (PIE).

    • Testeaza si valideaza din punct de vedere intresistem calculatoarele electronice (ECU) conform standardelor, specificatiilor si caietelor de sarcini pentru verificarea conformitatii lor
    • Implementeaza secventele de test pentru testarea inter-sistem automata si/sau manuala a unui calculator/calculatoare (ECU) ce face/fac parte dintr-un sistem complet pentru a asigura validarea integrala a produsului
    • Realizeaza adapteaza software (definire configuratii si calibrari) pentru a asigura conformitatea definitiei tehnice
    • Piloteaza realizarea utilajelor necesare realizării încercărilor (pregatire banc de incercare din punct de vedere software si hardware pentru versiuni viitoare);
    • Ruleaza secventele de test, analizeaza si investigheaza rezultatele, reproduce si inregistreaza defectele observate, generareaza si difuzeaza sintezele in urma testarii pentru a asigura conformitatea produsului si trasabilitatea avansarii pe proiect
    • Participa la capitalizare pentru dezvoltarea corecta a sistemului
    • Participa la validarea cererilor de încercare cât si la planificarea încercărilor venite din partea meseriilor transverse pentru a asigura o buna derulare a acestora;
    • Respecta termenele proiectului
    • Asigura nivelul de calitate al sistemelor in concordanta cu obiectivele Renault
    • Respecta regulile tehnice meserie Renault pentru buna functionare a sistemelor electronice din perimetrul de activitate
    • Buna relationare si comunicare cu furnizorii si clientii in transversal
    • Asigura suport tehnic pentru alte echipe de validare in functie de cerintele din perimetrele adiacente
    • In urma solicitarii prealabile exprese a angajatorului, desfasoara efectiv activitati de cercetare-dezvoltare aplicativa si/sau de dezvoltare tehnologica, in conditiile stabilite de legislatia incidenta in vigoare