Inginer automatist - Focsani

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Crosswork active.

Vezi toate job-urile Inginer automatist - Focsani active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Inginerie active pe Hipo.ro

Angajator: Crosswork
Domeniu:
  • Inginerie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Focsani
  • Actualizat la: 08.01.2020

    Crosswork este o companie de recrutare la nivel national, cu birouri in Bucuresti si Iasi, ce ofera atat servicii de recrutare cat si de munca temporara si administrare de personal.

    Cerinte

    Cunoștințe necesare: electronică de putere, acționări electrice și electronice, electricitate (citire/modificare/elaborare scheme electrice tablouri de automatizări), microprocesoare, electro-pneumatică, platforme SCADA, rețele și protocoale de comunicație industriale;

    Cunoștințe de programare PLC și HMI (Siemens, Schneider, Omron, Mitsubishi);

    Cunoștințe de instalare și parametrizare a convertizoarelor U/f (Siemens, ABB, Schneider, Eaton, Danfos, LG);

    Studii superioare de specialitate;

    Experiență de cel puțin 3 ani în domeniu;

    Responsabilitati

    Execută întreținerea și repararea eficientă din punct de vedere electric, electronic și software a sistemelor de automatizare pentru a asigura reducerea timpilor de întrerupere accidentală a funcționării utilajelor, conform programelor de mentenanță preventivă și corectivă;

    Repară și întreține sistemul de acționare a mașinilor electrice (motoare), convertizoare de frecvență, debitmetre, electro-pneumatică, senzori, traductoare și actuatori și a modulelor electronice existente pe echipamentele din fluxul de producție;

    Depanează și întreține din punct de vedere software calculatoarele de proces (PLC), panouri operator (HMI) și hardware (electric si electronic) a echipamentelor ce compun liniile de producție – backup / restore;

    Menține actualizate la zi bazele de date și schemele electrice ale instalațiilor de automatizare;

    Gestionează baza de date cu furnizorii de echipamente de automatizare;

    Gestionează stocurile de piese de schimb;

    Propune, urmărește și raportează implementarea măsurilor de eficientizare a consumurilor energetice;

    Asigură suport tehnic echipelor de electricieni pentru verificarea, modificarea sau optimizarea sistemelor de automatizări existente sau viitoare;

    Bacau, Focsani,