Agent transporturi

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Hamilton Central Europe active.

Vezi toate job-urile Agent transporturi active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Achizitii - Logistica - Aprovizionare active pe Hipo.ro

Angajator: Hamilton Central Europe
Domeniu:
  • Achizitii - Logistica - Aprovizionare
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Timisoara
  • Actualizat la: 12.11.2019

    Hamilton Central Europe și-a început activitatea în România prin producția de componente destinate seringilor cu microlitru. Odată cu deschiderea acestui sediu, România a devenit a doua țară din Europa, după Elveția, în care Compania Hamilton desfășoară activități de producție. De altfel, Compania Hamilton este și singura companie din țară specializată în producția de componente destinate seringilor cu microlitru.

    În prezent, în fabrica din Giarmata, echipa noastră produce instrumente de precizie ridicată folosite în laboratoarele de analiză și cercetare (seringi de mare precizie, pompe, valve, ace, module de pipetare etc.), precum și accesorii pentru aparatura medicală. Produsele fabricate de către Hamilton Central Europe în Timiș sunt utilizate în piețele de profil din Europa, Asia și Africa de Sud, în mare parte în laboratoarele de cercetări științifice, laboratoarele de aplicații analitice și secții de terapie intensivă.

    Cerinte

    Ce dorim sa gasim:

    Studii medii sau superioare;
    Experienta anterioara 2-4 ani intr-o functie similara;
    Cunostinte bune Microsoft Excel;
    Cunostinte de limba engleza ( nivel avansat);
    Seriozitate, responsabilitate, atitudine pozitiva, spirit de echipa si abilitati foarte bune de comunicare

    Responsabilitati

    Ce este nevoie sa faci:

    Organizeaza toate transporturile de materie prima, produs finit si echipamente pentru companie;
    Negocierea contractelor cu transportatorii (termene de transport, conditii de plata, costuri etc);
    Urmareste transporturile organizate pana la destinatie. Importuri si Exporturi;
    Cauta sa imbunatateasca conditiile de transport, rutele si costurile in permanenta;
    Organizeaza transporturi interne si international;
    Este la zi cu legislatia aferenta pentru a asigura corectitudinea si legalitatea transporturilor (agentii vamale, autoritati etc);
    Utitlizeaza si cunoaste procedurile de transport determinand modul de transport pentru fiecare tip de marfa in parte;
    Verifica si tine evidenta tuturor documentelor de intrare si iesire in ceea ce priveste importul, exportul si transportul;
    Intocmeste toate documentele necesare si insotitoare transporturilor;
    Intocmeste facturile de livrare a produselor catre clienti, respectand unicitatea si cronologia documentelor;
    Intocmeste toate documentele care trebuie sa insoteasca facturile de livrare;
    Trimite toate facturile catre clienti dupa crearea acestora;
    Preda contabilitatii toate facturile create si toate facturile primite, impreuna cu toate documentele insotitoate de exemplu dar nu limitat la: facturile si documentele de transport aferente, declaratiile vamale aferente etc.;
    Este responsabil de urmarirea importurilor si exporturilor, definitive sau temporare precum si de verificarea corectitudinii informatiilor cuprinse in declaratiile vamale;
    Se asigura ca toate declaratiile vamale, corecte si complete, vor fi primite la timp, si predate departamentului de contabilitate pentru a putea fi inregistrate in perioada la care se refera;
    Realizeaza instructiuni de lucru in legatura cu specificul activitatii;
    Opereaza in sistemul intern ERP specific activitatii;
    Dezvolta si participa impreuna cu celelalte departamente, sisteme care sa asigure o buna functionare si gestiune a stocurilor;
    Cunoaste activitatea din depozit si poate sa fie back-up cand este nevoie;
    Respectarea si cunoasterea procedurilor de sistem;
    Realizeaza raportarile interne si urmareste ca indicatorii specifici departamentului sa fie indepliniti;
    Executa alte activitati cerute de Team Leader.

    Alte informatii

    Ce oferim:

    Salarii competitive si beneficii
    Tichete de masa la valoarea nominala de 15 lei
    Al 13-lea salariu
    Bonus anual de pana la 1200 lei brut, acordat in functie de performantele companiei
    Bonus de recomandare a unui coleg
    Asigurare medicala pentru tine si familia ta
    Transport asigurat din Timisoara si Dumbravita
    Mediu de lucru placut
    Oportunitati de dezvoltare profesionala (cursuri si specializari)
    Contract de munca incheiat pe perioada nedeterminata
    Pachet de discount pentru activitati sportive wellness
    Team building-uri evenimente

    Aplica fara CV
    Timisoara,

    Aplica fara CV
    Timisoara,