Tax Controller

Angajator: Hays
Domeniu:
  • Productie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Iasi
  • Actualizat la: 07.10.2019

    Hays is the leading global specialist recruitment group placing professional candidates in permanent, temporary and interim positions. We operate across the private and public sectors offering tailor-made contingency recruitment services, executive search, Recruitment Process Outsourcing (RPO) and Talent Management Solutions.

    Cerinte

    Pentru clientul nostru, unul dintre liderii pieței de furnizori pentru soluții avansate de propulsie pentru producătorii de autovehicule, cautam Tax Controller.

    Experinta intr-un rol similar minim 3 ani;
    Limba Engleza nivel avansat;
    Cunostinte de financial corporate reporting.

    Responsabilitati

    Colectarea datelor, verificarea si pregatirea tuturor declaratiilor, statisticilor si rapoartelor companiilor catre autoritatile bancare, financiare, fiscale si guvernamentale conform legislatiei in vigoare in Romania;
    Gestionarea si implementarea corecta a contractelor de transfer pricing, royalitati, advanced price si altele care au implicatii in taxe;
    Suport in activitatea de documentarea pierderilor technologice si a discrepantelor de inventar pentru tratament fiscal;
    Implicarea in activitati de audit fiscal;
    Evaluarea periodica a mijloacelor fixe pentru scopuri fiscale;
    Relationarea cu organizatiile locale privind calcularea si plata impozitelor si taxelor locale;
    Efectuarea de reconcilieri PL statutory vs. GAAP si BS reconcilation statutory GAAP;
    Verificarea si aprobarea jurnalelor manuale de reclasificari care implica operatiuni de taxe;
    Sprijin in activitatile de audit (statutar, corporatist) si in alte proiecte noi alocate departamentului financiar.