Treasury & Securities Services Officer

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile UniCredit Bank active.

Vezi toate job-urile Treasury & Securities Services Officer active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Banci active pe Hipo.ro

Angajator: UniCredit Bank
Domeniu:
  • Banci
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 01.08.2019

    In Romania, UniCredit Bank este una dintre principalele institutii financiare, oferind servicii si produse de inalta calitate pentru toate categoriile de clienti. UniCredit Bank isi propune sa mentina permanent clientul in centrul activitatilor sale, sa fie un partener cu care se lucreaza usor si sa fie o parte foarte activa a comunitatilor in care isi desfasoara activitatea.

    Cerinte

    • Diploma universitara – studii economice;
    • Minimum 3 ani experienta in banca sau in activitatile de operatiuni
    • Cunoasterea legislatiei si normelor BNR aferente operatiunilor de trezorerie
    • O buna cunoastere a produselor de Trezorerie si a activitatii pietei de capital;O certificare si/sau atestare profesionala, constituie un plus – certificare Regis, Safir, ASIF;
    • Integritate morala si profesionala
    • Abilitati de comunicare in limba engleza (vorbit si scris)
    • Capacitate de lucru sub stres, atentie la detalii
    • Gandire analitica

    Responsabilitati

    • Efectueaza activitatile necesare procesarii produselor FX, MM, titluri de stat, transferuri Nostro, tranzactii Loro, transferuri cash, operatiuni cu derivative financiare, linii de finantare, operatiuni cu fonduri de investitii, platile aferente, inclusiv a corespondentei necesare investigatiilor aferente in vederea clarificarii erorilor, detaliilor lipsa etc.
    • Asigura transmiterea la timp si cu acuratete a raportarilor specifice, conform normelor si procedurilor interne precum si legislatiei in vigoare.
    • Asigura acuratetea si corectitudinea tranzactiilor folosind confirmarile trimise/primite.
    • Efectueaza deschiderea conturilor clientilor bancari, conturilor aferente inregistrarii tranzactiilor FX si MM, inclusiv actualizarea codurilor OLAV in sistemul informatic al bancii.
    • Actualizeaza lunar (sfarsitul lunii) in sistemul informatic al bancii a ratelor de schimb BNR.
    • Actualizeaza zilnic in sistemele informatice ratele BNR si punctele forward.
    • Asigura reconcilierea zilnica a tranzactiilor procesate in cadrul Treasury & Security Services Unit, inclusiv prin inregistrarea in conturile de suspense a tranzactiilor neprocesate de contrapartide, bancile corespondente etc.
    • Sa inregistreze descoperitul de cont curent in conturile Nostro.
    • Asigura pregatirea profesionala pentru noii angajati sau cei existenti din departament, alte departamente in vederea dezvoltarii cunostintelor si abilitatilor profesionale ale acestora aferente zonei de operatiuni-plati (in cazul in care se impune).
    • Asigura prevenirea riscului operational prin aplicarea procedurilor in vigoare, inclusiv prin colaborarea si schimbul de informatii cu structurile relevante din cadrul bancii;
    • Isi exprima ideile cu privire la imbunatatirea proceselor si sistemului de calitate, transmitandu-se superiorului direct/responsabilului direct.
    • Participa la elaborarea si imbunatatirea permanenta a procedurilor interne, instructiunilor de lucru si a manualelor aplicabile zonei Operatiuni.
    • Responsabilitatile titularului acestei pozitii sunt completate de proceduri si reglementari interne. Titularul postului este responsabil de cunoasterea procedurilor in vigoare si a actualizarii acestora.

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    Hybrid

    Hybrid

    Vezi job-uri similare (45)