Senior Fraud Analyst

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile UniCredit Bank active.

Vezi toate job-urile Senior Fraud Analyst active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Banci active pe Hipo.ro

Angajator: UniCredit Bank
Domeniu:
  • Banci
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 15.06.2019

    In Romania, UniCredit Bank este una dintre principalele institutii financiare, oferind servicii si produse de inalta calitate pentru toate categoriile de clienti. UniCredit Bank isi propune sa mentina permanent clientul in centrul activitatilor sale, sa fie un partener cu care se lucreaza usor si sa fie o parte foarte activa a comunitatilor in care isi desfasoara activitatea.

    Cerinte

    Studii universitare

    Experienta profesionala minima: 3 ani (experienta legata de frauda sau asemanatoare este considerata un avantaj);

    Foarte bune abilitati de comunicare;

    Gandire si planificare strategica;

    Orientare spre client si abilitati de coordonare;

    Orientare spre rezolvarea problemelor;

    Abilitati analitice;

    Abilitatea de a lucra cu baze de date mari;Cunoscator de limba engleza;

    Conostinte tehnice de operare calculator (Excel, Word, etc);

    Pentru candidatii interni, cunoasterea aplicatiilor interne este considerata un avantaj (CORE02, EzY lending, APT, ACE etc);

    Responsabilitati

    Sa se asigure ca sunt conduse toate diligentele in vederea evitarii aparitiei riscului de frauda de credit, folosind si accesand toate informatiile disponibile necesare;

    Sa participe la procesul de introducere si implementare de produse noi si sa evalueze din punct de vedere risc de frauda metodologia de creditare;

    Sa asigure mentenanta metodologiei aferente managementului riscului de frauda (conform descrierii functionale a departamentului);

    Implicarea in activitati de training si fraud awareness, detectare si constientizare frauda in beneficiul functiilor relevante (in special ariile de creditare);

    Sa evalueze diversele procese (cum ar fi plangerile clientilor, evenimentele de risc operational, Third Payment Default) in vederea identificarii aparitiei riscului de frauda in activitatea de creditare;

    Sa identifice si sa raporteze functiilor relevante (cum ar fi Antifraud / Security) suspiciunile si sa asigure masurile de diminuare a pierderilor in momentul in care acestea sunt detectate;

    Sa sprijine aria management risc de frauda ori de cate ori este necesar;

    Identifica punctele vulnerabile ale sistemelor de detectare frauda si dezvolta initiative pentru imbunatatirea acestora;

    Poate asigura activitati de operatiuni de coordonare (diverse proiecte interne, sprijina coordonatorul ariei asigurand continuitatea activitatii);

    Toate responsabilitatile detinatorului functiei sunt completate de instructiuni si regulamente interne. Detinatorul functiei este responsabil cu privire la cunoasterea si aplicarea procedurilor interne in vigoare

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Remote

    Vezi job-uri similare (28)