Analist Contabil- BRD Fond de Pensii

Angajator: BRD - Groupe Société Générale
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 18.04.2019

    Candidatul ideal:

    • Experienta in domeniu contabil minim 3 ani;
    • Experienta in domeniul pensiilor private sau a pietei de capital reprezinta un avantaj;
    • Limbi straine: Reprezinta un avantaj limba Engleza/Franceza
    • Cunostinte de Microsoft Office (World, Excel, Power Point)
    • Atentie la detalii, rezistenta la stres, capacitate de organizare, spirit de echipa.

    Responsabilitatile principale:

    • Generarea si validarea zilnica a notelor contabile pentru cele doua fonduri administrate ;
    • Colectarea datelor, operarea documenelor justificative in conturile contabile pentru administrator si cele doua fonduri;
    • Verficarea zilnica a inregistrarilor contabile aferente FPF BRD Medio si FPAP BRD si importul acestora in aplicatia Iscala ;
    • Asigurarea si verificare contabilitatii mijloacelor fixe si a obiectelor de inventar;
    • Introducerea ordinelor de plata pentru retur, claim si transfer out pentru cele doua fonduri administrate ;
    • Verificarea procesarii de catre banca a ordinelor de plata aferente convertirii de contributii si transfer in pentru cele 2 fonduri si informarea Departamentului Operatiuni;
    • Asigurarea contabilitatii serviciilor prestate de terti ;
    • Intocmirea ordinelor de plata pentru administratorul fondurilor de pensii, pentru validare;
    • Verificare cont colector FPF BRD Medio;Intocmire situatie claim;
    • Intocmirea situatiilor financiare conform legislatiei in vigoare;
    • Intocmirea declaratiilor catre Administratia Financiara;
    • Intocmire situatii cheltuieli general administrative si transmiterea lor catre departamentele implicate.