Analist Prognoze şi Nominalizări

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile E.ON Romania active.

Vezi toate job-urile Analist Prognoze şi Nominalizări active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Altele active pe Hipo.ro

Angajator: E.ON Romania
Domeniu:
  • Altele
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Iasi
  • Actualizat la: 23.04.2019
    Scurta descriere a companiei

    WE has no limits

    E.ON este mai mult decât oportunitatea de a adăuga în CV-ul personal un angajator din top global Fortune 500 şi de premizele unei cariere solide, pline de beneficii. Este despre apartenenţa la o comunitate energică de colegi cu istorie şi experienţe în industrii diverse, care au în comun forţa, spiritul social, privirea înainte, şi mai ales – faptul că te poti baza pe ei.

    Cerinte

    •Studii superioare economice/ inginerie;
    •Minim 2 ani experienţă practică în domeniul energetic;
    •Cunoaşterea legislaţiei specifice gazelor şi energiei electrice;
    •Cunoaşterea limbii engleze;
    •Deprinderi utilizare MS Office, nivel avansat;
    •Abilităţi de comunicare;
    •Putere de motivare şi convingere;
    •Orientare spre afaceri/ motivare puternică şi spirit antreprenorial;
    •Gândire analitică şi aptitudini conceptuale;
    •Abilităţi de lucru în echipă.

    Responsabilitati

    •Întocmeşte prognoza de energie electrică: orare zilnice şi orare lunare pentru toate segmentele de clienţi;
    •Monitorizează prognoza de energie electrică versus realizat şi identifică soluţii pentru îmbunătătirea acesteia, în sensul scăderii diferenţei dintre prognozat şi realizat;
    •Colectează datele privind consumurile zilnice de la operatorii de distribuție şi de transport pe care le încarcă pe platformele specializate;
    •Stabileşte criterii sustenabile pentru efectuarea unei nominalizări/ prognoze cu acurateţe ridicată, urmată de testarea şi validarea acestora. Aplicarea acestor criterii în funcție de gradul de influenţă al acestora pe fiecare loc de consum în parte;
    •Colaborează cu departamentele responsabile pentru dezvoltarea platformei E.ON Myline pentru a răspunde noilor modificări legislative survenite şi pentru a crea un canal de comunicare eficient între companie şi client, precum şi pentru realizarea, îmbunătătirea şi monitorizarea nominalizărilor zilnice, obținerea unei imagini clare asupra dezechilibrelor provocate la nivel de loc de consum/ portofoliu, gestionarea eficientă a acestora;
    •Elaborează, redactează şi centralizează chestionare transmise periodic clienților cu scopul obținerii unor informații generale despre activitatea acestora, despre comportamentul lor de consum şi modul lor de funcționare împreună cu o prognoză de consum pe următoarele 12 luni.

    BUCURESTI,

    Hybrid

    BUCURESTI, Craiova,

    Vezi job-uri similare (6)