Contabil Sef

Angajator: EBC
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: > 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 19.04.2019

    Suntem compania de resurse umane care identifică, integrează și administrează eficient personalul de care au nevoie clienții români și internaționali. La noi vei găsi nu doar oportunități de muncă, ci și susținerea morală de care poate mai ai nevoie pentru a prinde curaj. Vom fi lângă tine în timpul interviului cu angajatorul și vom păstra o comunicare transparentă pe toată durata procesului de recrutare.

    Nu uita: Jobul ideal este locul de întâlnire al candidaților și companiilor care se potrivesc, iar noi știm să creăm astfel de locuri de întâlnire.

    Cerinte

    Recrutam pentru unul din clientii nostri, companie ce activeaza in domeniul gazelor naturale, 1 Contabil Sef pentru sediul din Bucuresti.

    Scopul principal al postului:

    Organizarea, verificarea si asigurarea desfasurarii activitatii departamentului financiar-contabil si a personalului din subordine

    Cerinte:

    * Studii economice superioare
    * Min 5 ani experienta pe o pozitie similara (legislatie financiar-contabila; contabilitate financiara si de gestiune)
    * Cunoasterea standardelor de contabilitate romaneasca, a legii contabilitatii, a Codului Fiscal, a normelor de aplicare a acestuia, a reglementarilor contabile privind intocmirea si depunerea situatiilor financiare, a reglementarilor privind intocmirea inregistrarea si organizarea documentelor si registrelor contabile si a legislatiei specifice domeniului de activitate privind raportarile contabile catre ANRE.

    Competente personale:

    * Calitati de lider, intuitie, capacitati de cooperare, mod de lucru sistematic, capacitate de organizare, credibilitate;
    * Competente de utilizare a programelor de contabilitate si de operare PC (Windows, Word, Excel, Power point);
    * Buna gandire conceptuala si analitica, capacitate de sinteza;
    * Excelente abilitati de comunicare si prezentare;
    * implicare si capacitate de lucru cu putina supervizare;
    * Capabil sa-i motiveze pe ceilalti si sa contribuie la dezvoltarea profesionala a acestora;

    Responsabilitati

    * Organizeaza, verifica si asigura desfasurarea activitatii Departamentului financiar contabil si a personalului din subordine;
    * Cunoaste, isi insuseste si aplica in mod continuu legislatia financiar-contabila si fiscala specifica domeniului de activitate al societatii
    * Este responsabil pentru întocmirea si înregistrarea documentelor justificative privind operaţiile contabile ;
    * Urmăreşte înregistrarea cronologică şi sistematică în contabilitate a tuturor operaţiilor patrimoniale;
    * Asigură controlul înregistrărilor contabile, procedeele de prelucrare a datelor şi exactitatea acestora si ia masurile necesare in vederea remedierii deficientelor constatate;
    * Organizează si răspunde pentru păstrarea documentelor justificative, a registrelor obligatorii şi bilanţurilor contabile
    * Organizeaza, participa si raspunde pentru intocmirea lucrarilor de inchidere a exercitiului financiar-contabil, operatiunile de inventariere a patrimoniului urmărind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii si prezinta conducerii spre aprobare propunerile de valorificare a inventarierii;
    * Reconciliaza conturile sintetice din balanta contabila cu situatiile analitice transmise de economistii din subordine;
    * Inregistreaza inchiderea cheltuielilor si a veniturilor la sfarsitul fiecarei luni calendaristice;
    * Asigură si raspunde pentru întocmirea corecta si la termenele stabilite prin reglementările specifice a raportărilor destinate Administraţiei Financiare şi de control, bancare, statistice;
    * Asigură si raspunde pentru întocmirea corecta si la termenele stabilite prin reglementările specifice a situatiilor financiare semestriale si anuale cerute de autoritatile romane conform legislatiei in vigoare;
    * Calculeaza trimestrial impozitul pe profit in conformitate cu prevederile in vigoare ale Legii 571/2003 cu modificarile si completarile ulterioare;
    * Urmareste respectarea obligatiilor de plata catre Bugetul Statului;
    * Intocmeste si transmite raportarile catre ANRE cu privire la evidentele contabile reglementate si stabilirea preturilor si tarifelor reglementate;
    * Întocmește diverse situatii periodice solicitate de catre conducerea societatii, banci sau partenerii cu care colaboreaza societatea;

    Alte informatii

    Oferta:

    * Salariu motivant
    * Pachet bun de beneficii
    * Contract pe perioada nedeterminata