Consilier Juridic

Angajator: PKF Finconta
Domeniu:
  • Juridic
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 20.04.2019

    Grupul Finconta este format din patru societăţi PKF Finconta, PKF Finconta Consultanţă, Finconta Human Resources si Finconta Consulting SPRL. Prin intermediul acestora, oferim servicii de: audit finaciar, consultanta fiscala, preturi de transfer, analiza financiara corporativa, insolventa, contabilitate, resurse umane - salarizare.

    Cerinte

    - Studii universitare - drept;
    - Cunostinte lb. engleza nivel avansat;
    - Abilitati de comunicare;
    - Atentie distributiva;
    - Experienta in domeniul legislatiei economico-fiscale si al dreptului comercial, financiar, fiscal si procedural civil.

    Responsabilitati

    - Elaborarea de regulamente, hotarari, ordine si instructiuni referitoare la desfasurarea activitatii in cadrul firmei in conformitate cu legislatia in vigoare;
    - Avizarea si contrasemnarea actelor cu caracter juridic ale firmei;
    - Reprezentarea intereselor si apararea drepturilor legitime ale firmei in fata autoritatilor publice, institutiilor de orice natura, precum si in fata oricarei persoane juridice sau fizice, romana ori straina;
    - Asigurarea de consultanta si informarea permanenta a conducerii firmei cu privire la modificarile legislative;
    - Acorda asistenta, consultanta si reprezentare juridica firmei;
    - Rezolva cereri cu caracter juridic in toate domeniile dreptului;
    - Redacteaza proiecte de contracte si negociaza clauzele legale contractuale;
    - Redacteaza, avizeaza si contrasemneaza acte juridice, verifica identitatea partilor, consimtamantul, continutul si data actelor incheiate ce privesc firma;
    - Verifica legalitatea actelor cu caracter juridic si administrativ primite spre avizare;
    - Se preocupa de permanenta actualizare a bazei informationale legislative a firmei;
    - Mentine legatura cu societatea care ofera servicii de Resurse Umane si Salarizare, oferind la timp toate informatiile solicitate atat de catre furnizor, cat si de salariati;
    - Responsabil AML si GDPR.

    Alte informatii

    BENEFICII:
    Pregatire profesionala continua;
    Participa la stagii de pregatire profesionala precum si conferinte de profil;