CONTROLOR FINANCIAR

Angajator: INTACT Media Group
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 22.03.2019

    Cea mai importantă platformă multimedia din România cu capital integral autohton. Din 1991, anul apariţiei Tipografiei Intact şi până în prezent, am evoluat la statutul de platformă media 360°, dezvoltând un portofoliu solid de mărci în televiziune, presa scrisă, radio, operatiuni digitale si alte servicii complementare.
    INTACT Media înseamna o echipă de profesionişti şi este renumit pentru oportunităţile de creştere şi dezvoltare profesională pe care le oferă.

    Cerinte

    Studii superioare in domeniul economic;
    Student/ absolvent ACCA/ CAFR;
    Minimum 3 ani experienta in analiza financiara si activitati de control si raportare;
    Experienta in cadrul unei societati cu un portofoliu diversificat de produse;
    Experienta in industria productiei de film si emisiuni TV constituie un avantaj;
    Cunostinte foarte bune de utilizare MS Office: Excel;
    Cunostinte utilizare SUN System sau a unui sistem integrat;
    Persoana responsabila, motivata de un mediu de lucru dinamic si provocator; capabil sa respecte termene limita; flexibil, proactiv;
    Spirit de echipa, integritate si angajament.

    Responsabilitati

    Sustine calitatea activitatii de management si a procesului decizional strategic din cadrul Antena TV Group prin: furnizarea de rapoarte si analize financiare relevante, corecte si la timp; realizarea, verificarea si urmarirea executiei bugetare a departamentelor alocate.

    Analizarea veniturilor si cheltuielilor si repartizarea pe centrele de cost corespunzatoare;
    Elaborarea de bugete si previziuni;
    Verificarea si aprobarea ordinelor de achizitie;
    Realizarea controlului financiar preventiv si ulterior;
    Analizarea variatiilor intre costul actual si bugetat pe cost center;
    Participarea la planificare anuala a bugetului in SAN pe centre de cost;
    Asigurarea suportului in realizarea cash flow-ului lunar direct/indirect;
    Participarea la inchiderea financiara lunara de Profit&Loss , Balance Sheet si Cash Flow;
    Urmarirea corectitudinii inregistrarii costurilor conform standardului de raportare catre grup;
    Realizarea de analize a situatiilor de inchidere pe departamente versus buget/forecast (sales, categorii de costuri, headcount) si evidentierea impacturilor in Profit&Loss si Balance Sheet;
    Participarea la procesul de Monthly P&L in estimarea situatiei Profit&Loss pentru luna curenta si trimestru - realizeaza analize versus buget/forecast si identifica impacturile in rezultatul financiar al companiei;
    Participarea la prezentarea primului draft de buget general/rectificare si discutii pe tema costurilor departamentelor alocate cu CFO.