Consultant Senior Taxe

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile E.ON Romania active.

Vezi toate job-urile Consultant Senior Taxe active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Altele active pe Hipo.ro

Angajator: E.ON Romania
Domeniu:
  • Altele
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 28.03.2019
    Scurta descriere a companiei

    WE has no limits

    E.ON este mai mult decât oportunitatea de a adăuga în CV-ul personal un angajator din top global Fortune 500 şi de premizele unei cariere solide, pline de beneficii. Este despre apartenenţa la o comunitate energică de colegi cu istorie şi experienţe în industrii diverse, care au în comun forţa, spiritul social, privirea înainte, şi mai ales – faptul că te poti baza pe ei.

    Cerinte

    •Studii superioare (economice);
    •Experienţă de 3-4 ani în domeniul fiscal; experienţa în domeniul preţurilor de transfer si al procedurii fiscale constituie un avantaj;
    •Codul fiscal cu normele de aplicare, Codul de procedură fiscală, Cunoştinţe RAS şi IFRS, alte acte normative din domeniu; Cunoştinţe fiscale avansate privind preţurile de transfer (Ghidul OECD, etc) constituie un avantaj;
    •Limba engleză nivel avansat – obligatoriu.

    Responsabilitati

    •Identifică riscurile şi oportunităţile fiscale pentru proiectele desfăşurate de grupul E.ON şi propune soluţii pentru diminuarea/ fructificarea acestora;
    •Analizează implicaţiile fiscale şi de afaceri ale tranzacţiilor intra-grup şi propune soluţii financiare şi fiscale optime;
    •Reprezintă societăţile E.ON din România în faţa autorităţilor fiscale şi menţine legătura cu consultanţii fiscali pe probleme fiscale;
    •Studiază şi comunică departamentelor interesate schimbările de legislaţie în materie de impozit pe profit, preturi de transfer, TVA, impozitarea nerezidenţilor, accize, impozit pe venit, contribuţii salariale şi se îngrijeşte de modul de aplicare a acestora;
    •Asigură suport în vederea stabilirii corecte a impozitelor şi taxelor de plată către buget şi a depunerii declarațiilor fiscale de către echipa specializata din cadrul funcțiunii de Taxe;
    •Prelucrează datele din actele de control încheiate de organele fiscale în scopul valorificării acestora (contestație, plângere, puncte de vedere, întâmpinări pentru instanța etc) și menține legătura cu avocații specializați, cu experții judiciari sau alte parți implicate în proiect.

    Aplica fara CV
    Hybrid

    Aplica fara CV
    Hybrid

    Aplica fara CV
    Hybrid

    Vezi job-uri similare (33)