Junior PR and Events Specialist

Angajator: SOS Satele Copiilor Romania
Domeniu:
  • Fundatii - Voluntariat - ONG
  • Publicitate - Agentii publicitate
  • Relatii Publice
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 12.02.2019

    Suntem o organizatie neguvernamentala, care isi desfasoara activitatea prin 3 programe la nivel national in Bucuresti, Cisnadie (Sibiu) si Hemeius (Bacau). Avem ca principal scop asistarea si sprijinul acordat copiilor care au pierdut sau risca sa piarda ingrijirea familiei lor biologice. Oferim o familie copiilor ajunsi in dificultate, ii ajutam sa-si cladeasca singuri un viitor si contribuim la dezvoltarea comunitatilor in care ei traiesc.

    Cerinte

    Despre tine:

    - Ai studii superioare finalizate sau in curs de finalizare (Comunicare/ Jurnalism/ Relatii Publice/ Marketing) si iti aduci aminte cu placere macar de 2 concepte invatate in timpul studiilor;
    - Sa-ți placa sa lucrezi in echipa, impartind ideile si dinamismul cu colegii;
    - Sa nu ti se termine vreodata initiativa si perseverenta – fiecare provocare si obstacol au farmecul lor;
    - Sa fii entuziast si empatic – nimic nu se pierde, totul se transforma…doar in ceva mai bun;
    - Cei din echipa se pot baza pe tine in fiecare moment, pentru ca nu-ti scapa mai nimic si ca ai cel putin o cale in minte despre ce este de facut;
    - Accepti ca pentru acest rol multitaskingul nu este un mit, iar ideile creative sunt la fel de importante ca planificarea si atentia pentru cele stabilite;
    - Jonglezi cu maiestrie intre creativitate si pregatirea de activitati/evenimente.

    Responsabilitati

    Despre nevoia noastra:

    - Sa participi la dezvoltarea conceptelor de evenimente cu scop de strangere de fonduri (evenimente in colaborare cu parteneri companii si evenimente de brand);
    - Sa oferi suport suport logistic si suport in comunicare, pentru implementarea evenimentelor (organizare, follow-up, analiza rezultatelor, generarea de continut pentru activitati de comunicare – poze, povesti, materiale de presa etc.);
    - Sa faci propuneri de evenimente aditionale/ activitati noi pentru maximizarea strangerii de fonduri si identificarea de noi oportunitati de colaborare cu parteneri externi;
    - Sa participi la dezvoltarea si implementarea activitatilor de PR (media briefing, organizarea conferintelor de presa, dezvoltarea materialelor de presa si de comunicare – comunicate de presa, advertoriale, povesti de succes, continut pentru social media etc.);
    - Sa ne ajuți cu generarea de rapoarte media, pregatite cu suport din partea agentiei de monitorizare a presei;
    - Sa te implici alaturi de colegi in pregatirea povestilor si a datelor utile in raportul anual al organizatiei;
    - Sa oferi suportul necesar in raportarea activitatilor de fundraising (actualizari saptamanale a bazelor de date de donatori).

    Hai sa te cunoastem si sa incepem anul impreuna! Sunt planuri multe pentru anul 2019! Nu te speria, suntem o echipa si impreuna facem tot ce este mai bun pentru a imbunatati viata copiilor si a tinerilor de la SOS Satele Copiilor Romania!

    Va informam ca datele dumneavoastra vor fi prelucrate de SOS Satele Copiilor Romania in procesele de recrutare, avand ca temei interesul sau legitim de a angaja candidati care sa corespunda cerintelor. Termenul de pastrare al acestora este de 2 ani. Prin transmiterea CV-ului consideram ca ati luat la cunostinta de informatiile comunicate anterior.
    Va aducem la cunostinta ca in orice moment va puteti retrage consimtamantul. Vom lua in considerare orice solicitare si va vom transmite un raspuns in timp util. Mai multe informatii puteti gasi accesand site-ul nostru.