Junior HR Consultant - determined period 6 months

Angajator: OTP Bank
Domeniu:
  • Banci
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 20.02.2019

    Ne place să credem că oamenii vin la noi atunci când au nevoie de sprijin pentru realizarea unui vis. Banca este o instituție serioasă, dar asta nu înseamnă că banking-ul nu poate fi cool. Cum? Printr-o cultură organizațională deschisă, în care valorile angajaților, adică ale tale, se unesc cu valorile OTP Bank.

    Am vrea ca și tu să crezi în valorile noastre și să le consolidăm împreună. Știm că noua generație face lucrurile diferit și vrem să învățăm asta de la tine. Încurajăm dialogul, colaborarea, creativitatea, soluțiile digitale.

    La OTP Bank, susținem și promovăm o atitudine financiară responsabilă. Ne implicăm în comunitate, prin programele de educație financiară pentru copii și tineri dezvoltate de Fundația Dreptul la Educație și oferim angajaților șansa de a se implica în programe de voluntariat în toată țara, prin intermediul programului OTP Community.

    Cerinte

    Your profile:
    • Student in terminal year(s) of study (preferably Human Resources Master’s Degree);
    • Motivation to learn and develop as professional in Human Resources area;
    • Good planning & organizational skills;
    • Good communication & interpersonal skills;
    • A friendly and engaging personality;
    • Self-discipline, results-driven attitude and a high level of autonomy;
    • Strong work ethic and high personal integrity;
    • Ability to meet deadlines, prioritize, multi-task;
    • Computer skills: MS Office.
    • Determined period contract 6 months;
    • Employment type: employee leasing.

    Responsabilitati

    What you will do:

    • You will be responsible for providing support in HR-related activities, the focus being in Recruitment and Administration areas;
    • You will have the opportunity to gain knowledge on other HR processes such as Employer Branding, Internal Communications, Learning & Development.

    Benefits:

    Health and well-being:
    • Several Discounts at 7Card, Fit4You, Bery Fitness & Spa, Optiplaza, INTELIDENT;
    • Medical and life insurance;
    • Fresh fruits at the office.

    Services and shopping:
    • Meal tickets;
    • Several discounts at 5asec, ZOOT, CCC, Armani Jeans, Max & Co, Swarovski, Geox, Springfield, Samsung, Orange, Pineberry, Vodafone, Lamonza etc.

    Free time and education:
    • For your birthday we offer you a day off as a gift from us;
    • Several discounts at Fundatia Calea Victoriei, Școala de muzică Arpeggio, Whi Experience, Centru de Limbi Străine A_BEST;
    • Anything you want to read from Bookster.