Data Center Engineer

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile GTS Telecom active.

Vezi toate job-urile Data Center Engineer active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Telecomunicatii active pe Hipo.ro

Angajator: GTS Telecom
Domeniu:
  • Telecomunicatii
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 0 - 1 an experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 17.03.2019

    We began our journey in 1993 as the first company that provided internet services in Romania. We then contributed to the development of the IT&C market and that of the entire company. We are part of the Deutsche Telekom Group.

    Cerinte

    Candidatul ideal
    Succesul nostru se datoreaza oamenilor remarcabili care, zi de zi, asigura cele mai bune servicii pentru clientii nostri. Vrem sa intelegem nevoile clientilor si sa cream solutii inovatoare care sa-i ajute sa-si dezvolte afacerea.
    Prin urmare pentru noi sunt foarte importante calitati precum:
    - orientarea catre client;
    - comunicare foarte buna - verbal si scris;
    - lucrul in echipa;
    - abilitati si cunstinte tehnice, dorinta de a evolua profesional;
    - seriozitatea si profesionalismul.

    Cerinte:
    - Disponibilitate pentru lucru in ture;
    - Studii superioare sau medii in domeniul tehnic;
    - Experienta in depanarea hardware a echipamentelor;
    - Cunostinte specifice despre echipamente folosite de GTS Telecom: Cisco, Juniper, Huawei, Alcatel;
    - Certificari in domeniu – constituie un plus;
    - Intelegerea functionarii /Capacitatea de troubleshooting a sistemelor HVAC constituie un plus;
    - Intelegerea functionarii/ Capacitatea de troubleshooting sistemelor de electroalimentare monofazata/trifazata contitutie un plus;
    - Limba engleza: nivel avansat de cunoastere (vorbit si scris).

    Responsabilitati

    - Ofera suport tehnic clientilor GTS Telecom pentru echipamentele colocate in Data Center, in schimburi conform programului stabilit si procedurilor interne;
    - Monitorizeaza in mod proactiv si investigheaza incidentele /disfunctionalitatile aparute la echipamentele colocate in Data Center;
    - Comunica in mod profesional cu personalul tehnic al clientilor, unde este cazul, in scopul depanarii si mentinerii functionalitatii echipamentelor colocate in Data Center;
    - Executa activitati specifice si de instalare, service si intretinere pentru echipamentele GTS Telecom si ale clientilor colocate in Datacenter;
    - Asigura functionalitatea sistemelor de monitorizare ale asset-urile Datacenter-ului prin metodele specifice de mentenanta si troubleshooting.

    GTS Telecom, parte a GTS Central Europe, detinut de catre Deutsche Telekom AG - cel mai important operator alternativ de telecomunicatii la nivel regional, este unul dintre principalii furnizori de servicii de telecomunicatii bazate pe infrastructura din Romania si se pozitioneaza ca lider de calitate in segmentul comunicatiilor pentru companii mari si mijlocii. Compania este unul dintre membrii fondatori ai RoNIX (Romanian Network for Internet eXchange) si detine certificari ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 si ISO 27001. GTS Telecom furnizeaza solutii nationale si internationale de transport de date, voce, acces internet, servicii de tip cloud si colocare in centrele de date proprii din Bucuresti. Compania administreaza o retea extinsa Ethernet si MPLS bazata pe o infrastructura solida de fibra optica. Compania numara aproximativ 120 de angajati si are sediul in Bucuresti.

    Aplica fara CV
    Hybrid

    Hybrid

    Hybrid

    Vezi job-uri similare (31)