Expeditor International - Cluj-Napoca

Angajator: DB Schenker
Domeniu:
  • Import-Export
  • Transporturi
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Cluj Napoca
  • Actualizat la: 18.11.2018

    DB Schenker este furnizorul global de servicii logistice, cu peste 72,000 de angajaţi în 2,000 de locaţii. Cu 4 sucursale, peste 60 de puncte de lucru în toate regiunile ţării şi peste 1,100 de angajaţi în România, compania noastră este lider de piată în industia de transport și logistică.
    La DB Schenker, ne dedicăm găsirii unor soluții inovatoare pentru lanțul de aprovizionare care să provoace status-quo-ul industriei. Fiind unul dintre cei mai importanți jucători din industrie, cu peste 140 de ani de experiență în logistică și transporturi, suntem mândri să sprijinim industria și comerțul în schimbul global de bunuri.

    Cerinte

    Experiență pe o poziție similară constituie un avantaj;
    Motivat/ă să-și dezvolte o carieră în domeniu transporturilor;
    Nivel avansat limba engleză - scris și vorbit;
    Nivel avansat - pachet Microsoft Office;
    Abilități de analiză și sinteză;
    Spontaneitate și flexibilitate;
    Orientare spre client;
    O bună cunoaștere a pieței românești de transport Internațional constituie un avantaj.

    Responsabilitati

    Organizează transporturile internaționale;
    Gestionează procesul de transport de la primirea ofertei până la verificarea finală a încărcării;
    Customer support – ofera alternative clientului și statusuri referitoare la transport;
    Menține legătură (corespondență operațională de expediție în lb română și lb engleză) cu partenerii – client, filiale Schenker;
    Supervizarea si coordonarea activitatii cu ajutorul echipei de Colectare Distributie (CoDi) a colectarii si livrarii la timp, etichetarii, scanarii, evenimente introduse corect in system;
    Va solicita si centraliza informatiile primite si va cauta solutii de imbunatatire acolo unde este cazul;
    Va actiona impreuna cu sefii de depozit, de department in rezolvarea problemelor aparute;
    Va tine legatura cu ceilalti reprezentanti ISR (International Service Representative) din reteaua Schenker pentru solutionarea eventualelor probleme;
    Raportare.

    Alte informatii

    Beneficii
    Tichete de masă;
    Acces la traininguri – în funcție de aplicabilitatea în activitățile zilnice;
    Abonament Bookster;
    Pachet - discount la furnizorii Schenker;
    Bonus performanță – în funcție de politicile companiei;
    Evenimente dedicate angajaților.