Consilier Juridic

Angajator: DB Schenker
Domeniu:
  • Juridic
  • Tip job: full-time
    Nivel job: > 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 21.11.2018

    DB Schenker este furnizorul global de servicii logistice, cu peste 72,000 de angajaţi în 2,000 de locaţii. Cu 4 sucursale, peste 60 de puncte de lucru în toate regiunile ţării şi peste 1,100 de angajaţi în România, compania noastră este lider de piată în industia de transport și logistică.
    La DB Schenker, ne dedicăm găsirii unor soluții inovatoare pentru lanțul de aprovizionare care să provoace status-quo-ul industriei. Fiind unul dintre cei mai importanți jucători din industrie, cu peste 140 de ani de experiență în logistică și transporturi, suntem mândri să sprijinim industria și comerțul în schimbul global de bunuri.

    Cerinte

    Experiență de minim 5 ani pe o poziție similară într-o multinațională;
    Cunoștințele/Experiența în Dreptul Transporturilor constituie un avantaj;
    Abilități de comunicare și lucru în echipa;
    Abilități de organizare și planificare a activității desfășurate;
    Atenție la detalii;
    Limba engleză – nivel avansat (se va testa);
    MS Office – Excel mediu;
    Studii superioare juridice.

    Responsabilitati

    Asigură consultanță și asistență de specialitate pentru departamentele companiei;
    Reprezintă societatea în fața instanțelor judecătorești și a altor autorități ale statului;
    Gestionează litigiile companiei;
    Recuperează creanțele societății pe cale amiabilă sau în cadrul instanțelor de judecată;
    Redactează, revizuiește și centralizează contractele companiei cu clienții și furnizorii;
    Înregistrează în Registrul Comerțului modificările intervenite.

    Alte informatii

    Beneficii:

    Tichete de masă;
    Acces la traininguri – în funcție de aplicabilitatea în activitățile zilnice;
    Abonament Bookster;
    Pachet - discount la furnizorii Schenker;
    Evenimente dedicate angajaților.