Contabil

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile qpas active.

Vezi toate job-urile Contabil active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Contabilitate Finante active pe Hipo.ro

Angajator: qpas
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: peste 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 28.11.2018

    Nothing is impossible. Every person has its place. Our role is to bring them together, with dedication and responsibility. Through expertise and concrete tools, we make sure that we. will find the right one for you. And we are doing so by personally knowing the candidates and the companies, evaluating them thoroughly and then searching what fits them best.

    Cerinte

    Pentru clientul nostru, o companie multinationala care detine proprietati de retail, cautam un Contabil.

    Cerinte:

    • Cunostinte economice generale la nivel profesionist;
    • Cunoasterea legislatiei economice in vigoare;
    • Cunoasterea mecanismelor financiar-contabile;
    • Abilitati pentru interpretari economice ale unor fenomene si procese;
    • Capacitatea de a lucra in echipa;
    • Gandire clara, rationament logic, capacitate de analiza si capacitate de sinteza;
    • Abilitate in utilizarea unor parghii economice (preturi, taxe, dobanzi);
    • Asumarea responsabilitatilor;
    • MSOffice: Excel nivel avansat;
    • Limba Engleza nivel avansat;
    • Studii posuniversitare de specialitate.

    Responsabilitati

    • Intocmeste lunar facturile proforme/fiscale pentru chiriasi avand in vedere chiria, utilitatile, impozite, taxe, refacturarea costuri directe, marketing conform contracte;
    • Pregateste si controleaza procesul de facturare;
    • Coordoneaza activitatea de facturare pentru chirie, marketing si servicii;
    • Inregistreaza in programul contabil facturile furnizorilor;
    • Verifica si asigura validitatea facturilor introduse in programul contabil;
    • Coordoneaza activitatea de refacturare utilitati;
    • Calculeaza penalitati de intarziere si emite facturile aferente;
    • Emite anexe si documente suport pentru facturile emise;
    • Pregateste notificari si corespondenta cu chiriasii; Emite notificari clientilor (debite, penalitati, reinnoiri garantii);
    • Colecteaza cifrele de afaceri ale locatarilor;
    • Introduce si actualizeaza contracte in programul contabil;
    • Urmareste executarea financiar-administrativa a contractelor semnate;
    • Verifica jurnalul de vanzari lunar;
    • Evalueaza si coordoneaza situatia casei in lei si a tuturor instrumentelor financiare folosite;
    • Intocmeste situatii clienti;
    • Asigura comunicarea pe partea financiar-administrativa cu clientii;
    • Asigura implemntarea procedurii de achizitii;
    • Pregateste rapoarte financiare;
    • Pregateste rapoarte pentru provizioane;
    • Indosariaza cronologic si arhiveaza facturile emise, corespondenta si alte documente financiar-contabile;
    • Transmite documentele la sediu prin intermediul mijloacelor electronice si ulterior in plic sigilat;
    • Intocmeste documentele pentru aprobari pentru fiecare factura de furnizori si obtine semnaturile de aprobare;
    • Pastreaza legatura cu furnizorii pe partea financiara;
    • Pregateste notificari si corespondenta cu furnizorii;
    • Verifica din punct de vedere fiscal documentele primite (facturile de la furnizori);
    • Efectueaza periodic confirmarile de sold cu clientii;
    • Participa la efectuarea inventarului anual;
    • Gestioneaza procesul de reconciliere a cheltuielilor comune;
    • Tine legatura pe partea de servicii de asigurare;
    • Centralizeaza si urmareste situatia garantiilor;
    • Propune si implementeaza activitati de colectare debite;
    • Recupereaza creantele iesite din scadenta (notificare, conciliere, fisa de cont, comunicare debit);
    • Pregateste si gestioneaza situatia extraselor bancare; Opereaza extrasele bancare pe tip de venit sau factura;
    • Actualizeaza raportul de contracte;
    • Efectueaza toate inregistrarile contabile primare, curente ale activitatii companiei;
    • Participa la sedintele lunare sau de cate ori este necesar;
    • Urmareste procesul de colectare al facturilor emise; Urmareste facturile emise si expedierea lor precum si intoarcerea confirmarii de primire;
    • Tine evidenta incasarilor aferente facturilor emise;
    • Inregistreaza chiriile in avans pe venituri in avans (ct.472);
    • Verifica corectitudinea soldurilor pentru toti clientii si efectueaza punctaje pe fisa acolo unde sunt neconcordante;
    • Tine evidenta si urmareste situatia CEC-urilor, BO, scrisorilor de garantie si anunta chiriasii sa le reinnoiasca daca au fost executate sau urmeaza sa expire;
    • Se asigura ca exista contracte, anexe, documente justificative;
    • Verifica contractele cu chiriasii pentru a vedea daca facturile sunt in concordanta cu contractele;
    • Intocmeste situatii saptamanale cu incasarile si urmareste optimizarea incasarilor;
    • Notifica chiriasii de intarzierea la plata a facturilor restante;
    • Se deplaseaza la ANAF pentru inregistrarea diferitelor documente;
    • Efectueaza si transmite lucrari pentru intocmirea balantei si a raportarilor financiare preliminare lunare;
    • Intocmeste dosarele cu toate documentele cerute de Administratia Financiara, DITL;
    • Efectueaza inventarierea pentru gestiunile stabilite conform deciziei de inventariere anuale;
    • Intocmeste si inregistreaza la DITL orice modificare aparuta in cadrul mijloacelor fixe declarate astfel incat sa fie in concordanta cu evidentele contabile;
    • Arhiveaza documentele primare si centralizatoarele;
    • Raspunde de corectitudinea informatiilor puse la dispozitia celor care elaboreaza strategia si politica financiara.

    Începând cu data de 25 mai 2018, a intra învigoareRegulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Directivei 95/46/CE (Regulamentul general privindprotecțiadatelor).

    Prin aplicarea la acest job, se consideră că avem consimțământul Dvs. implicit, pentru procesarea datelor cu caracter personal, de către QPAS, conform Regulamentului (UE) 2016/679.

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    3000 - 4000 RON NET / luna
    Hybrid

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (66)