Responsabil Afacere (profil electronic)*

Angajator: Grup Renault Romania
Domeniu:
  • Altele
  • Inginerie
  • Transporturi
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 17.11.2018
    Scurta descriere a companiei

    Grup Renault Romania

    Pasiunea este motorul Grupului Renault. Din pasiune pentru masini si pentru oameni avem astazi in Romania o gama completa de activitati prin care ii oferim fiecarui client vehiculul potrivit. Sa te alaturi Grupului Renault Romania inseamna sa iti poti pune amprenta in oricare dintre etapele de dezvoltare ale unui vehicul: design, proiectare, testare, fabricaţie, logistică, vânzare, post vânzare şi finanţare. Sa faci parte din echipa noastra inseamna sa participi la crearea vehiculului viitorului.

    Cerinte

    - Studii superioare tehnice: Inginerie Electrica / Electronica, Electrotehnica, Automatica, Transporturi
    - Engleza si/sau Franceza – nivel conversational
    - Specializat in domeniul sistemelor electrice si electronice
    - Cunostinte tehnice in domeniul auto
    - Operare PC
    - Rigoare in actiuni si investigare, spirit de observatie pentru identificarea problemelor complexe
    - Capacitate de analiza si interpretare a rezultatelor si masuratorilor
    - Capacitate de lucru in echipa
    - Capacitate de sinteza, planificare si anticipare
    - Capacitate de gestiune a unui numar mare de informatii
    - Abilitati de comunicare si lucru in transvers
    - Initiativa, orientare spre rezultat

    Responsabilitati

    Urmarirea desfasurarii proiectelor:
    - Urmareste planul de dezvoltare a proiectelor.
    - Planifica activitatiile aferente fiecarui jalon si se angajeaza la respectarea termenelor impuse de proiect.
    - Asigura calitatea integrarii produsului sau pe diverse proiecte din dezvoltare.
    - Raporteaza puntele dure in intern Directia (DE-S) si spre Directia de Proiect (DE-L).
    - Asigura convergenta intre RENAULT si NISSAN.

    Dezvoltarea produsului :
    - Stabileste Caietul de Sarcini din punct de vedere electric si electronic corespunzator pentru calculatorul (ECU) din perimetrul sau in vederea consultarii si subcontractarii.
    - Defineste si urmareste planurile de validare pentru testarea functionalitatilor produsului.
    - Deruleaza validarile, interpreteaza rezultatele si urmareste actiunile corective in cazul unor anomalii.
    - Asigura sinergia dezvoltarii impreuna cu diferite directii Renault, si in cooperare cu NISSAN.

    Viata serie a produsului :
    - Piloteaza evolutiile hardware ale produsului in viata serie.
    - Asigura obiectivele de calitate hardware ale produsului sau.
    - Participa la analizele si demersurile de calitate (COMEX).
    - Piloteaza furnizorul in toate fazele de dezvoltarea al unui ECU (dezvoltare – viata serie – end of life).
    - Propune imbunatatirea proceselor si a standardelor de lucru.

    In urma solicitarii prealabile exprese a angajatorului, desfasoara efectiv activitati de cercetare-dezvoltare aplicativa si/sau de dezvoltare tehnologica, in conditiile stabilite de legislatia incidenta in vigoare.