ECONOMIST/CONTABIL CONTROL FACTURI

Angajator: REWE Romania - Penny Market
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Vanzari
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Ilfov
  • Actualizat la: 18.10.2018

    CERINTE:

    CERINTE:

    • Absolvent studii superioare al unei facultati economice (Contabilitate ar fi un avantaj)
    • Cunostinte legislatie financiar-contabile;
    • Experienta de minim 2 ani pe un post similar;
    • Cunoasterea limbii engleze : mediu (limba germana constituie un avantaj);
    • Cunostinte medii de MS Office (Excel-ul constituie un avantaj);
    • Cunostinte de operare in softuri de contabilitate –SAP constituie un avantaj;
    • Initiativa, implicare in luarea si aplicarea deciziilor, asumarea responsabilitatii;
    • Abilitati de organizare, comunicare si orientare catre solutii;
    • Capacitate de analiza si sinteza;
    • Rezistenta la stres;
    • Disciplina si rigurozitate.

    RESPONSABILITATI:

    • Asigura verificarea si inregistrarea facturilor de marfa in sistemul de gestiune a stocurilor in urma reconcilierii cu receptiile de bunuri aferente;
    • Urmareste rezolvarea problemelor/neconcordantelor de pret sau cantitate privind bunurile achizitionate in timp util;
    • Asigura intocmirea corecta a documentelor justificative ale societatii in conformitate cu cerintele legale in vigoare;
    • Introducerea lunara in contabiliate a tuturor preliminarilor pentru care nu au sosit facturi pana la data inchiderii lunare;
    • Gestioneaza furnizorii de marfa alocati;
    • Efectueaza componente ale soldurilor de preliminari marfa, furnizori/clienti marfa si urmareste  inchiderea in timp util a acestora;
    • Verificarea si inregistrarea in sistem a accizelor aferente produselor accizabile;
    • Inregistreaza note contabile aferente taxelor  pentru folosirea mijloacelor de reclama si publicitate;
    • Calculul si inregistrarea in contabilitate a impozitelor pe cladiri, terenuri;
    • Intocmirea declaratiilor: Intrastat, 390 (privind declararea achizitiilor si livrarilor intracomunitare), a taxelor de reclama si publicitate catre autoritatile fiscale;
    • Asigura suport in caz de control din partea autoritatilor fiscale/auditori externi/orice alta solicitare primita;
    • Monitorizarea si actualizarea procedurilor interne de lucru;
    • Intocmirea si urmarirea aplicarii corecte a politicilor si procedurilor interne astfel incat sa asigure desfasurarea in   bune conditii a evidentei contabile si incadrarea in termenele de inchidere lunara;
    • Intocmeste orice raport/situatie primita din partea sefului ierarhic;
    • Ofera suport  si pregateste diverse situatii/raportari catre departamentele din cadrul societatii.

    BENEFICII:

    • Asigurare medicala privata;
    • Zile suplimentare pentru concediu de odihna;
    • Transport asigurat;
    • Masa de pranz asigurata;
    • Posibilitati multiple de invatare si dezvoltare in cadul companiei.

    Aplicand la acest anunt va exprimati acordul ca datele dvs. sa fie transmise si procesate de catre REWE Romania - Penny Market. Consultati Politica de procesare a datelor personale a REWE Romania - Penny Market >>