Analist Senior Risc de Credit

Angajator: E.ON Romania
Domeniu:
  • Altele
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Targu Mures
  • Job la nivel national
    Actualizat la: 16.10.2018
    Scurta descriere a companiei

    OAMENII DIN E.ON

    O viaţă mai bună pentru oameni - acesta este motto-ul celor care lucrează la E.ON.
    Dintre cei peste 40.000 de angajaţi E.ON la nivel global, peste 5.500 lucrează în România iar mediul de lucru este o expresie a valorilor noastre, cu care ne mândrim. Pe această fundaţie comună angajaţii E.ON din întreaga lume îşi asumă propria contribuţie la configurarea zilei de mâine.
    Ca parte a grupului E.ON, unul dintre cei mai mari jucători internaţionali pe piaţa de energie, suntem una dintre companiile de top care se concentrează pe distribuţia şi furnizarea de energie, crearea de soluţii inovative pentru clienți şi promovarea surselor regenerabile de energie.
    Prin aceste trei direcţii de acţiune, suntem pregătiţi pentru schimbările pe care le va aduce viitorul.
    Pe lângă joburile exclusiv tehnice din domeniul energiei electrice şi gazului natural cu care suntem asociați în mod tradițional (ingineri, electricieni, instalatori), există o mare varietate de poziții pentru care recrutăm: Vânzări, Financiar, Resurse Umane, Audit, Transformare Digitală, Inovare, Customer Experience, Software Development și altele.
    Poţi afla mai multe despre echipa E.ON şi oportunităţile de joburi, de pe website şi paginile de LinkedIn şi Facebook.

    Cerinte

    Educaţie necesară: studii universitare economice;
    •Experienţă practică necesară: minim 3 ani într-o poziţie similară;
    •Cunoştinţe obligatorii cerute de legislaţie: Legislaţia din România privind procedura insolvenţei; reglementări specifice privind furnizarea şi distribuţia de energie electrică şi gaze naturale; legislaţia specifică domeniului financiar-contabil;
    •Cunoştinţe limbi străine: limba engleză – nivel avansat;
    •Cunoştinţe IT: utilizator avansat MS Office – Word, Excel (inclusiv programare VBA), PowerPoint, Outlook; utilizator avansat SAP IS-U, SAP BW, SAP FI;
    •Altele: persistenţă în îndeplinirea sarcinilor; abilităţi analitice avansate; disponibilitate de adaptare a programului de lucru la cerinţele postului.

    Responsabilitati

    •Evaluează riscul partenerilor de tranzacţii comerciale şi financiare şi monitorizează limitele de credit alocate acestora, în conformitate cu politica grupului E.ON SE în ceea ce priveşte administrarea riscului de credit;
    •Elaborează corect şi la timp analize cu privire la clienţii şi furnizorii companiilor operaţionale, monitorizaţi din punct de vedere al credibilităţii financiare, cu stabilirea limitei de credit aferente şi monitorizarea acesteia;
    •Implementează măsuri de reducere a riscului de credit şi propune soluţii în vederea unei implementări optime;
    •Furnizează la termen rapoarte de informare privind creanţele comerciale, răspunzând de conţinutul şi calitatea acestora;
    •Oferă suport în menţinerea şi elaborarea de proceduri de lucru în vederea asigurării unei funcţionări optime a activităţilor legate de administrarea riscului de credit;
    •Oferă suport în cadrul proiectelor desfăşurate în cadrul companiilor E.ON în România şi care aduc atingere activităţilor de management al riscului de credit.

    Alte informatii

    •Pachet salarial atractiv;
    •Bonus de performanţă;
    •Tichete de masă;
    •Asigurare privată de sănătate;
    •Pensie facultativă;
    •Primă de vacanţă.