Consilier de tineret

Angajator: SOS Satele Copiilor Romania
Domeniu:
  • Fundatii - Voluntariat - ONG
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Cisnadie
  • Actualizat la: 15.10.2018

    Suntem o organizatie neguvernamentala, care isi desfasoara activitatea prin 3 programe la nivel national in Bucuresti, Cisnadie (Sibiu) si Hemeius (Bacau). Avem ca principal scop asistarea si sprijinul acordat copiilor care au pierdut sau risca sa piarda ingrijirea familiei lor biologice. Oferim o familie copiilor ajunsi in dificultate, ii ajutam sa-si cladeasca singuri un viitor si contribuim la dezvoltarea comunitatilor in care ei traiesc.

    Cerinte

    Un copil are nevoie de multe lucruri sa creasca: de iubire, grija si increderea unei familii, zambete, vorbe de suport si incurajare, de a se exprima liber si de a-si transforma dorintele in realitate. SOS Satele Copiilor Romania este o comunitate in care oamenii lucreaza impreuna pentru a asigura accesul la aceste lucruri care sa sprijine dezvoltarea copiilor aflati in dificultate.

    Cum ar fi sa ai un loc de munca prin care sa contribui si tu la cel mai curajos cadou oferit copiilor de la SOS Satele Copiilor Romania: o copilarie cu veselie si un viitor mai sigur?

    Despre tine:

    •Esti absolvent de studii superioare incheiate in domeniul pedagogiei/asistentei sociale/psihologiei (licenta);
    •Ai deja o experienta de lucru in servicii pentru copii sau tineri;
    •Esti familiarizat cu legislatia din domeniul protectiei copilului;
    •Esti in avantaj daca ai urmat deja un curs de consilier vocational si/sau formator (certificare ANC);
    •Prietenii te descriu ca fiind o persoana empatica si rabdatoare;
    •Esti un om de echipa, orientat catre solutii si rezolvarea oricarei probleme;
    •Iti face placere sa iti planifici si organizezi timpul;
    •Te motiveaza ca poti fi un exemplu pentru ceilalti si ca poti contribui la conturarea viitorului adolescentilor.

    Responsabilitati

    Despre job:

    •Se implica in identificarea, evaluarea si prevenirea (dupa caz) dificultatilor de invatare ale adolescentilor din SOS Satul Copiilor Cisnadie;
    •Participa la activitati cu caracter recreativ organizate in comunitatea locala (activitati de timp liber pentru tineri, activitati desfasurate cu voluntari sau evenimente derulate impreuna cu parteneri externi ai organizatiei);
    •Realizeaza consiliere individuala si de grup pentru dezvoltarea deprinderilor de viata ale adolescentilor;
    •Identifica, propune, organizeaza si desfasoara activitati de dezvoltare/cluburi (individuale si de grup) a deprinderilor de viata cu adolescentii din Sat (activitati gospodaresti, activitati teoretice si practice de dezvoltare a responsabilitatii asupra bunurilor personale si din casa, activitati creative, etc);
    •Adapteaza programul de activitati tinand cont de interesele si particularizandu-l in functie de nevoile individuale ale tinerilor;
    •Sprijina familia SOS in procesul educational, prin implementarea programului de asistare a invatarii, urmarind sa dezvolte inclusiv capacitatea mamelor sociale de a sprijini adolescentii in procesul de invatare, de a le aprecia corect si de a le valoriza progresele inregistrate;
    •Pastreaza legatura cu cadrele didactice din scoli, monitorizand situatia scolara a adolescentilor din Sat; recomanda interventii concrete, necesare pentru imbunatatirea situatiilor problematice;
    •Asigura sprijin in evaluarea potentialului si consilierea vocationala a copiilor;
    •Ofera sprijin continuu tinerilor in vederea angajarii si pastrarii unui loc de munca.