Sales Operations Engineer

Angajator: ALTEN Romania
Domeniu:
  • Telecomunicatii
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 20.09.2018

    ALTEN Romania, a subsidiary of ALTEN Group – with a unique position as a European Leader in IT & Engineering Consulting, was established in 2006 in Bucharest, with the aim to provide technical consulting for the customers of this specific market. Since its inception, the company grew and now has offices in Bucharest, Timisoara, Sibiu and Cluj-Napoca.
    Through its team of over 300 specialists in software development, business analysis, business intelligence, PMO, Project Management, testing, technical support, automotive and aerospace engineering, ALTEN Romania is providing specialized services, both on the local and international markets in business sectors such as: aerospace, automotive, finances, pharmaceutics and telecom.
    ALTEN Romania has a technical team of consultants and experts in engineering specialized in CATIA V5, NewPDM, SolidWorks, Matlab/Simulink, HIL, Autosar and others, while the IT Division has precise specializations like: Java, .NET, PHP, C#, C++, SIEBEL, Informatica PowerCenter, Cognos, MS BI and Oracle BI, BSCS and more.

    Cerinte

    • Cunostinte de limba engleza și germană avansate
    • Cunoștințe semnificative privind reglementarea si desfășurarea activităților comerciale indirecte (prin angrosiști/distribuitori)
    • Cunoștințe semnificative privind activitățile de colectare, procesare si raportare date, compensare si bonusare
    • Cunoștințe semnificative privind rapoartele si standardele de măsurare a calității
    • Cunoștințe relevante privind aplicarea clauzelor contractuale in activitățile comerciale indirecte
    • Cunoștințe relevante de marketing
    • Experiență aprofundata sau cel puțin semnificativa în comunicarea cu partenerii de afaceri si cu beneficiarii din domeniul afacerilor tehnologiei informației si comunicării
    • Experiența semnificativa in lucrul cu baze de date si/sau alte sisteme informatice (CRM/ERP; Salesforce, Siebel, SAP)
    • Abilități puternice de coordonare a problemelor/escaladarilor complete si obtinerea unor rezultate calitative
    • Experiența aprofundata in utilizarea pachetului Microsoft Office, in special Excel la nivel avansat
    • Experienta relevanta in mediul business / relatii client / suport client.

    Responsabilitati

    • Responsabil pentru atingerea indicatoriilor de performanta Channel Sales Incentives la nivel de portofoliu de tari si de echipa
    • Oferirea de asistenta partenerilor, representantilor de vanzari interni sau altor membri interni in toate subiectele referitoare la procesele Channel Sales Incentives atat prin intermediul emailului, telefonic sau prin alte instrumente interne intr-o maniera rapida si corespunzatoare
    • Solutionarea problemelor zilnice aparute in cadrul proceselor Channel Sales Incentives (Channel Data Management, Financial claims operations si vendor debit, Quota deployment, Partner Compensation, Cash Engine si Market Development funds, procese de plati, etc) cooperand cu Sales Operations, departamentele de vanzari, Channel Finance, partenerii (reselleri si distribuitorii) si alte parti implicate
    • Oferirea suportului intern si raportarilor in cadrul programelor si proceselor din cadrul Channel Sales Incentives
    • Monitorizarea proceselor si acumularea de experienta in cadrul programelor CSI (alinierea de procese, folosirea instrumentelor si a paginilor web cu informatii din program, escaladare interna, monitorizarea platilor si a procesului de validare)
    • Asigurarea documentelor si optimizarilor operationale de proces
    • Cooperează si ofera suport ferm Team leader-ului si managerului echipei, altor lideri regionali ai echipei si membrilor echipei PSM
    • Partajarea celor mai bune practici de cunostinte si experienta in cadrul liderilor echipei globale PSM
    • Asigură in scop lucrativ relația dintre parteneri (angrosiștii/distribuitorii) si organizațiile locale, echipele de vânzări si alți beneficiari interni ai rapoartelor trimise de parteneri