Responsabil Tehnic | Baterie

Angajator: Grup Renault Romania
Domeniu:
  • Inginerie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 22.09.2018
    Scurta descriere a companiei

    Grup Renault Romania

    Pasiunea este motorul Grupului Renault. Din pasiune pentru masini si pentru oameni avem astazi in Romania o gama completa de activitati prin care ii oferim fiecarui client vehiculul potrivit. Sa te alaturi Grupului Renault Romania inseamna sa iti poti pune amprenta in oricare dintre etapele de dezvoltare ale unui vehicul: design, proiectare, testare, fabricaţie, logistică, vânzare, post vânzare şi finanţare. Sa faci parte din echipa noastra inseamna sa participi la crearea vehiculului viitorului.

    Cerinte

    - Studii superioare tehnice (profil electric/ electronic).
    - Experienta in baterii.
    - Limba engleza: nivel avansat, limba franceza: reprezinta un plus.

    Responsabilitati

    Leaderul Ingenierie baterie este responsabil pentru:

    - Dezvoltarea produselor noi in cadrul proiectelor vehicul ale intreprinderii astfel incat sa corespunda cerintelor tehnice impuse si celorlalte obiective ale intreprinderii.
    - Activitatea de cercetare aplicativa industriala prin care propune produse, solutii si tehnologii noi in scopul imbunatatirii nivelului de calitate si performanta a bateriilor sau reducerii costurilor acestora.
    - Consiliaza si coordoneaza direct dezvoltarea bateriilor pentru autovehicule in cadrul proiectelor de cercetare-dezvoltare aplicativa pentru sistemele de management al energiei vehiculelor.
    - Desfasoara si coordoneaza activitatea continua de cercetare aplicativa industriala in cadrul proiectelor la care participa in scopul dezvoltarii de produse sau procese noi, sau a imbunatatirii semnificative a produselor si proceselor existente.
    - Participa la conceperea de prototipuri de laborator, organizeaza testarea si analiza performantelor acestora, valideaza din punct de vedere tehnic noile produse.
    - Participa la elaborearea procedurilor pentru testarea si validarea noilor produse.
    - Dezvolta produse care sa raspund cerintelor tehnice ale proiectelor din responsabilitatea sa.
    - Raspunde de coerenta activitatilor in cadrul proiectelor de care este responsabil pentru a asigura respectarea termenelor, bugetelor si nivelului de calitate impus.
    - Propune solutii noi de imbunatatire a calitatii bateriilor pentru autovehicule, a fiabilitatii, de reducere a costurilor, de optimizare a proceselor de productie.
    - Analizeaza si urmareste indicatorii de calitate ai bateriei in viata serie.
    - Participa la analiza factorilor de influenta a calitatii impreuna cu furnizorii.
    - Urmareste respectarea procedurilor referitoare la logistica in cadrul uzinelor de productie.
    - Mentine legatura cu furnizorii de baterii si raporteaza evolutia activitatii.
    - Elaboreaza rapoarte privind evolutia calitatii bateriilor si propune solutii de ameliorare unde este posibil.