SPECIALIST RETELE SI STANDARDE DE COMUNICATIE

Angajator: RIAN&Partners
Domeniu:
  • Inginerie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 22.10.2018

    RIAN&Partners is a new, fresh concept in the recruitment and selection process of personnel, personnel training & organizational development.

    RIAN&Partners combines, in an intelligent and friendly manner, over 30 years of our partners’ previous experience in the HR management for the industrial environment with passion and determination – patterns engraved to every assigned project.

    Integrity and high professional ethics are the core values we believe in, values that have settled their home at RIAN&Partners. Moreover, we believe wholeheartedly in optimism, flexibility and ‘’out of the box’’ solutions. That’s who we are!

    Cerinte

    •Studii superioare tehnice (Specialitatea Electronica, Telecomunicatii, Tehnologia informatiei, Inginerie Electrica);
    •Cunostinte de electronica sau telecomunicatii;
    •Cunostinte de inginerie automobile sau transporturi;
    •Franceza– nivel mediu;
    •Engleza– nivel avansat;
    •Comunicare si lucru in transvers;
    •Spirit de analiza, sinteza si reporting;
    •Atitudine proactiva (anticipare, gestionare riscuri) ;
    •Gandire structurata, rezistenta la factori de stres exteriori;
    •Abilitati de prezentare/animare;
    •Spirit de echipa.

    Responsabilitati

    •Dezvolta, implementeaza si valideaza protocoalele de comunicatie integrate pe vehicule;
    •Asigura implementarea standardelor de comunicatie pe vehicule pentru facilitarea schimbului de informatii intre ECU-uri (Unitati Electronice de Control);
    •Dezvolta, mentine la zi si aplica procedurile de validare pentru verificarea respectarii specificatiilor;
    •Dezvolta, intocmeste si verifica conformitatea topologiei retelelor de comunicatie pentru a asigura mediul optim de transmitere a datelor;
    •Intocmeste, impreuna cu PDE-ul (Pilot Dezvoltare Electronica), specificatiile calculatorului si planul de validare al acestuia;
    •Analizeaza rezultatele validarilor unitare efectuate de furnizori, sau intern, pentru identificarea neconformitatilor;
    •Planifica si urmareste actiunile intre expertii meserie, PDE si furnizor pentru a rezolva neconformitatile;
    •Verifica pe PIE (Platforma Integrare Electronica) si Vehicul retelele de comunicatie (masuratori electrice, respectarea mesageriei, protocoale) pentru declararea conformitatii intersistem;
    •Mentine la zi sinteza validarilor efectuate si anomaliile intalnite pentru capitalizarea acestora;
    •Trimite raportul de (ne)conformitate in atentia diferitilor interlocutori;
    •Asigura transversabilitatea solutiilor intre diferite Proiecte;
    •Inregistreaza solutiile aplicate in baza de date pentru capitalizare;
    •Asigura suport tehnic corespondentilor meserie, echipelor cablaj, PDE-ilor, Arhitectilor, pentru deblocarea subiectelor sensibile;
    •Participa la reuniuni Proiect.