SPECIALIST RETELE SI STANDARDE DE COMUNICATIE

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile RIAN PARTNERS active.

Vezi toate job-urile SPECIALIST RETELE SI STANDARDE DE COMUNICATIE active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Inginerie active pe Hipo.ro

Angajator: RIAN PARTNERS
Domeniu:
  • Inginerie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 02.05.2019

    We are RIAN & Partners, a 100% Romanian concept – recruitment agency and we provide specialized human resources management services within the industrial field.

    Our goal is clear and simple: to improve every recruitment and organizational development processes. We support ambitious businesses to find the proper human capital for their development plans. We offer guidance to dynamic candidates in order to find their dream job.

    Cerinte

    •Studii superioare tehnice (Specialitatea Electronica, Telecomunicatii, Tehnologia informatiei, Inginerie Electrica);
    •Cunostinte de electronica sau telecomunicatii;
    •Cunostinte de inginerie automobile sau transporturi;
    •Franceza– nivel mediu;
    •Engleza– nivel avansat;
    •Comunicare si lucru in transvers;
    •Spirit de analiza, sinteza si reporting;
    •Atitudine proactiva (anticipare, gestionare riscuri) ;
    •Gandire structurata, rezistenta la factori de stres exteriori;
    •Abilitati de prezentare/animare;
    •Spirit de echipa.

    Responsabilitati

    •Dezvolta, implementeaza si valideaza protocoalele de comunicatie integrate pe vehicule;
    •Asigura implementarea standardelor de comunicatie pe vehicule pentru facilitarea schimbului de informatii intre ECU-uri (Unitati Electronice de Control);
    •Dezvolta, mentine la zi si aplica procedurile de validare pentru verificarea respectarii specificatiilor;
    •Dezvolta, intocmeste si verifica conformitatea topologiei retelelor de comunicatie pentru a asigura mediul optim de transmitere a datelor;
    •Intocmeste, impreuna cu PDE-ul (Pilot Dezvoltare Electronica), specificatiile calculatorului si planul de validare al acestuia;
    •Analizeaza rezultatele validarilor unitare efectuate de furnizori, sau intern, pentru identificarea neconformitatilor;
    •Planifica si urmareste actiunile intre expertii meserie, PDE si furnizor pentru a rezolva neconformitatile;
    •Verifica pe PIE (Platforma Integrare Electronica) si Vehicul retelele de comunicatie (masuratori electrice, respectarea mesageriei, protocoale) pentru declararea conformitatii intersistem;
    •Mentine la zi sinteza validarilor efectuate si anomaliile intalnite pentru capitalizarea acestora;
    •Trimite raportul de (ne)conformitate in atentia diferitilor interlocutori;
    •Asigura transversabilitatea solutiilor intre diferite Proiecte;
    •Inregistreaza solutiile aplicate in baza de date pentru capitalizare;
    •Asigura suport tehnic corespondentilor meserie, echipelor cablaj, PDE-ilor, Arhitectilor, pentru deblocarea subiectelor sensibile;
    •Participa la reuniuni Proiect.

    Aplicand la acest anunt va exprimati acordul ca datele dvs. sa fie transmise si procesate de catre RIAN PARTNERS. Consultati Politica de procesare a datelor personale a RIAN PARTNERS >>

    BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Hybrid

    Vezi job-uri similare (76)