Consilier Conformitate AML / CFT/ KYC

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile BCR active.

Vezi toate job-urile Consilier Conformitate AML / CFT/ KYC active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Banci active pe Hipo.ro

Angajator: BCR
Domeniu:
  • Banci
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 05.01.2017

    Banca Comerciala Română (BCR), membră a Erste Group, este cel unul dintre cele mai importante grupuri financiare din România, ce oferă servicii de bancă universală, leasing, pensii private, fonduri de investiții și produse de economisire-creditare pentru locuinţe, prin intermediul reţelei naționale de sucursale și centre de afaceri.

    Misiunea BCR este de a contribui la crearea de prosperitate pentru România, sprijinind șansele tuturor la o viață mai bună și susținându-le încrederea în forțele proprii și în capacitatea de a-și atinge potențialul. Pentru aceasta, BCR investește constant în acces sigur și facil la servicii financiare, banking pe înțelesul tuturor, consiliere financiară pe termen lung și produse care respectă potențialul fiecărui client.

    BCR a creat cel mai amplu și consistent program de educație financiară din România, “Școala de Bani”, prin cursuri pentru adulți și tineri, o expoziție mobilă de educație financiară pentru copii și o platformă digitală dedicată, toate acestea prin implicarea a peste 1.000 de profesori de educație financiară, experți ai BCR.

    In perspectiva viitorului si a digitalizarii serviciilor financiare, BCR a adus în România cea mai populară platformă bancară din Europa Centrala – George – primul produs fintech oferit de o bancă din România: creat la Viena într-un hub digital, cu contribuția tinerilor IT-iști români.

    Cerinte

    Pentru a performa in acest rol ai nevoie de:

    - Studii superioare
    - Cunostinte de legislatie in domeniul cunoasterii clientelei, prevenirii spalarii banilor si finantarii terorismului
    - Abilitati foarte bune de comunicare si interactiune cu oamenii
    - Abilitati de a intocmi si prezenta materiale de instruire
    - Foarte buna capacitate de organizare proprie
    - Capacitatea de a lucra atat individual cat si in echipa
    - Capacitate de a urmari in timp corectarea unor deficiente
    - Disponibilitate de a calatori 50% din timpul lucrat
    - Permis de conducere obtinut cu mai mult de un an in urma

    Responsabilitati

    Responsabilitatile tale vor include:

    - Analiza legislatiei specifice aplicabile in domeniul AML/CFT si participarea la elaborarea si implementarea procedurilor privind cunoasterea clientelei in scopul prevenirii si combaterii spalarii banilor si finantarii actelor de terorism
    - Urmarirea respectarii prevederilor normelor prudentiale ale BNR in ceea ce priveste activitatea desfasurata si evaluarea gradului de risc asociat neconformarii la obligatiile legale
    - Verificarea conformarii cu legile, regulile si standardele nationale si internationale in domeniul conformitatii in vederea identificarii si raportarii a riscurilor aferente
    - Participarea la dezvoltarea/implementarea in cadrul Grupului a proiectelor in vederea asigurarii conformarii cu legile, regulile si standardele interne si internationale aplicabile in domeniul AML/CFT/KYC
    - Acordarea de consultanta de specialitate, monitorizarea si raportarea riscului de conformare in domeniul AML/CFT/KYC
    - Analiza situatiilor de neconformitate si exprimarea punctului de vedere in scris
    Informarea managementului in cazul aparitiei situatiilor de conflict de interese
    - Sustinerea activitatilor de instruire si control in domeniul prevenirii si combaterii spalarii banilor si finantarii terorismului
    - Furnizarea de date si informatii specifice activitatii de control si instruire in domeniul AML/CFT/KYC, in vederea elaborarii rapoartelor trimestriale/anuale privind activitatea de conformitate;
    - Analiza si emiterea de opinii cu privire la riscurile din perspectiva AML/CFT/KYC, masurile de cunoastere a clientelei ce trebuie aplicate si diligentele ce trebuie efectuate astfel incat relatiile de afaceri in care este implicata Banca sa se desfasoare in conformitate cu normele si legislatia aplicabila in domeniul prevenirii si combaterii spalarii banilor si finantarii terorismului.

    Aplicand la acest anunt va exprimati acordul ca datele dvs. sa fie transmise si procesate de catre BCR. Consultati Politica de procesare a datelor personale a BCR >>

    Aplica fara CV
    Hybrid

    BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (33)