Statistician

Angajator: Grup Renault Romania
Domeniu:
  • Altele
  • Inginerie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 0 - 1 an experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 05.12.2016
    Scurta descriere a companiei

    Grup Renault Romania

    Pasiunea este motorul Grupului Renault. Din pasiune pentru masini si pentru oameni avem astazi in Romania o gama completa de activitati prin care ii oferim fiecarui client vehiculul potrivit. Sa te alaturi Grupului Renault Romania inseamna sa iti poti pune amprenta in oricare dintre etapele de dezvoltare ale unui vehicul: design, proiectare, testare, fabricaţie, logistică, vânzare, post vânzare şi finanţare. Sa faci parte din echipa noastra inseamna sa participi la crearea vehiculului viitorului.

    Cerinte

    • Studii superioare de inginerie, matematica, statistica (cibernetica);
    • Experienta in domeniul analizelor de date, indiferent de domeniu;
    • Cunoasterea pachetului Microsoft Office la un nivel avansat;
    • Competente de folosire a mijloacelor informatice;
    • Competente in utilizarea limbajului de programare Visual Basic;
    • Abilitati de lucru in echipa si in transversal;
    • Abilitatea de sinteza si prezentare;
    • Capabilitatea de a lucra de la distanta si de a comunica intercultural.

    Responsabilitati

    • La nivel generic, statisticianul analizeaza, sintetizeaza, alerteaza si emite rapoarte pe
    baza unui volum mare de date;
    • In calitate statistician, va fi format si informat in ceea ce priveste standardele,
    procedurile si procesul de functionare al activitatii;
    • Va integra in activitatea curenta toate evolutiile pe standardele, metodele si procesul
    de functionare specifice activitatii;
    • Va realiza studii statistice, alerte si Tabloul de Bord, pe baza interogarii mai multor
    baze de date si a procesarii ulterioare a informatiilor extrase, calculand si raportand
    sub diferite formate indicatorii de fiabilitate;
    • Va realiza documente de analiza, consolidand ansamblul informatiilor studiate si se
    va asigura de respectarea planning-ului agreat, precum si de calitatea livrabilelor;
    • Sa respecte regulile interne RENAULT precum si confidentialitatea datelor cu care
    lucreaza;
    • Sa comunice, sa explice si sa interpreteze clientilor rezultatul analizelor efectuate.