Supervizor - Retele si Telecomunicatii

Angajator: BCR
Domeniu:
  • Banci
  • IT Software
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 03.12.2016
    Scurta descriere a companiei

    BCR, o super echipa!

    In echipa BCR, oportunitatile profesionale disponibile sunt la fel de impresionante ca si portofoliul nostru extensiv de produse si servicii. Suntem scoala de banking pentru tinerele talente. Suntem rampa de lansare pentru spiritele curajoase si inovatoare. Si incununam cu succes cariere deja consacrate.

    Banca Comerciala Romana (BCR), membra a Erste Group, este cel mai important grup financiar din Romania si include operatiunile de banca universala (retail, corporate & investment banking, trezorerie si piete de capital), precum si societatile de profil de pe piata leasingului, pensiilor private si a bancilor de locuinte.

    BCR este banca nr.1 în România după valoarea activelor (peste 15 mld EUR), banca nr.1 după numărul de clienţi şi banca nr.1 pe segmentele de economisire şi creditare. BCR este cel mai valoros brand financiar din România, după gradul de încredere al clienţilor şi după numărul celor pentru care BCR este principala instituţie cu care fac banking. Si tot BCR este numarul 1 in preferintele tinerilor care viseaza la o cariera in banking.

    Cerinte

    Profilul candidatului:
    Studii superioare: licenta in automatica/ cibernetica sau discipline similare in domeniul IT sau experienta de lucru echivalenta;
    Vechime in specialitate de minim 3 ani in administrarea retelelor si telecomunicatiilor;
    Minim 2 ani experienta bancara, inclusiv pe o pozitie de conducere.

    Responsabilitati

    Obiectivul postului:
    1. Asigura organizarea, coordonarea, gestionarea si controlul activitatii de administrare retele si telecomunicatii, serviciile de telefonie fixa si mobila si monitorizarea contractelor existente, asigurand relatia cu furnizorii de retele si telecomunicatii precum si cei de printing si mailing.

    2. Asigura planificarea strategica, dezvoltarea activitatii grupului ce administreaza retele si telecomunicatiile pentru a facilita dezvoltarea aplicatiilor, precum si implementarea si exploatarea lor.

    3. Asigura suportul pentru implementarea si instalarea de retele (WAN, LAN, MAN, Internet, Intranet, Extranet, etc.) si a altor dispozitive de comunicare, precum si administrarea, managementul performantelor, capacitatii, scalabilitatii, disponibilitatii si al integritatii acestora.

    Responsabilitati specifice:
    • Supervizeaza suportul tehnic si intretinerea tuturor componentelor hardware si software ale sistemelor de telecomunicatii, identifica ariile de imbunatatire pentru retele si sistemele informatice;
    • Supervizeaza proiecte complexe care includ testarea si evaluarea telecomunicatiilor si retelelor Bancii;
    • Coordoneaza activitatile de planificare strategica pe termen lung, luand in considerare proiectarea de aplicatii pentru produse noi, mediul de transmisie si arhitectura de sistem.
    • Administreaza si monitorizeaza tehnologia telecomunicatii si retele pentru a corespunde cerintelor de performanta si disponibilitate.
    • Urmareste respectarea bugetului aprobat, aloca resurse si personal in conformitate cu acestea.
    • Asigura interfata cu clientii interni din punct de vedere al serviciilor de retea si telefonie precum si cu furnizorii de servicii de retea, telefonie, printing si mailing.
    • Agrega procedurile pentru gestionarea si pastrarea datelor, prevenind intrebuintarea abuziva si accesul neautorizat la acestea.