Agent Achizitii

Angajator: Electromagnetica
Domeniu:
  • Achizitii - Logistica - Aprovizionare
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 0 - 1 an experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 08.12.2016
    Scurta descriere a companiei

    Cerinte

    Competente necesare:

    • Cunostinte in privinta componentelor electronice, electrotehnice;
    • Bune abilitati de relationare si comunicare;
    • Permis auto cat. B, disponibilitate de deplasare la sediul furnizor (local –Bucuresti);
    • Bune abilitati de negociere;
    • Capabil/a sa lucreze independent, cu supervizare minima;

    Cunostintele si experienta profesionala solicitata:

    • Cel putin 1 an experienta in achizitii/distributie componente electronice, electrotehnice, electrice - avantaj;
    • Experienta in achizitiile de componente electronice si electrice, eventual si in echipamente de automatizare;
    • Foarte buna cunoastere a principalelor categorii de componente electronice si electrice;
    • Studii superioare cu profil tehnic: electronica, inginerie electrica;
    • Buna cunoastere a limbii engleza;.

    Responsabilitati

    Obiectivul postului:
    Asigurarea achizitiei de materiale, componente electronice, electrice necesare pentru activitatea de cercetare si proiectare corpuri de iluminat cu LED-uri.

    Responsabilitati:
    • Cautarea si identificarea de noi furnizori de materiale (intern/extern);
    • Negocierea termenilor contractuali cu furnizorii, cu focus pe imbunatatirea termenilor comerciali (termen de plata si de livrare, volum, discount, pret);
    • Plasarea comenzilor si mentinerea unei legaturi permanente cu furnizorii pentru cunoasterea statusului comenzilor;
    • Monitorizarea calitatii produselor si echipamentelor achizitionate, pentru a asigura concordanta cu toti termenii contractuali si rezolvarea eventualelor probleme aparute;
    • Asigurarea de furnizori de rezerva pentru cele mai cerute categorii de produse;
    • Comunicarea cu Departamentul contabilitate – financiar pentru facturare si alte aspecte financiare;
    • Deplasarea la furnizori pentru a asigura rapiditatea achizitiilor cand este necesar si pentru audituri de calitate.