Reprezentant Operational Contabilitate

Angajator: METRO Cash & Carry Romania
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Vanzari
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Campia Turzii
  • Turda
  • Actualizat la: 04.12.2016

    Compania METRO Cash & Carry România este parte integrantă a METRO Cash & Carry Internaţional şi a fost lansată oficial în România în luna octombrie a anului 1996, prin deschiderea primului centru de distribuţie, în Bucureşti, fiind totodată și prima companie care a introdus pe piața locală sistemul de vânzare cash & carry, cea mai moderna formă de comerț angro, cu plata la ridicarea mărfii.

    Cerinte

    • Studii superioare
    • Cunostinte contabilitate
    • Experienta in gestionarea instrumentelor de plata
    • Experienta relevanta in prelucrarea documentelor si formularelor in vederea receptionarii marfii
    • Orientare catre cerintele pietei si ale clientului
    • Capacitate de analiza si sinteza, flexibilitate profesionala
    • Abilitati organizatorice si de comunicare
    • Cunostinte limba engleza
    • Cunostinte operare MS Office

    Responsabilitati

    • Intocmeste documentele financiar-contabile ale Departamentului
    • Inregistreaza in contabilitate vanzarile si incasarile magazinului
    • Acorda avansuri spre decontare, inchide deconturile si inregistreaza in sistemul contabil aceste operatiuni
    • Realizeaza rapoarte periodice pentru Departamentul Financiar-Contabilitate din Sediul central si pentru managementul magazinului
    • Preia avizele si certificatele de calitate si conformitate care insotesc marfa, verifica existenta comenzilor si le inregistreaza in sistem
    • Prelucreaza retururile, transferurile si confiscarile atat manual cat si in sistem

    • Expune in suprafata de vanzare toate marfurile aflate in stoc
    • Realizeaza toate activitatile necesare pregatirii articolelor pentru vanzare
    • Ofera la cerere date si detalii referitoare la produsele expuse pentru vanzare
    • Emite factura fiscala pentru marfa cumparata de client si incaseaza contravaloarea acordand suport permanent clientului