Expert Conformitate

Angajator: BCR
Domeniu:
  • Banci
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 05.12.2016
    Scurta descriere a companiei

    BCR, o super echipa!

    In echipa BCR, oportunitatile profesionale disponibile sunt la fel de impresionante ca si portofoliul nostru extensiv de produse si servicii. Suntem scoala de banking pentru tinerele talente. Suntem rampa de lansare pentru spiritele curajoase si inovatoare. Si incununam cu succes cariere deja consacrate.

    Banca Comerciala Romana (BCR), membra a Erste Group, este cel mai important grup financiar din Romania si include operatiunile de banca universala (retail, corporate & investment banking, trezorerie si piete de capital), precum si societatile de profil de pe piata leasingului, pensiilor private si a bancilor de locuinte.

    BCR este banca nr.1 în România după valoarea activelor (peste 15 mld EUR), banca nr.1 după numărul de clienţi şi banca nr.1 pe segmentele de economisire şi creditare. BCR este cel mai valoros brand financiar din România, după gradul de încredere al clienţilor şi după numărul celor pentru care BCR este principala instituţie cu care fac banking. Si tot BCR este numarul 1 in preferintele tinerilor care viseaza la o cariera in banking.

    Cerinte

    Daca ai preferinta pentru studiul si analiza actelor legislative, ai experienta in proiecte de tipul reorganizare, externalizare si optimizare procese din aria Conformitate te asteptam in echipa noastra.

    Profilul candidatului:
    * Studii superioare de lunga durata: juridice/ economice;
    * Cursuri de specialitate in aria conformitate, corporate governance sau arii similare;
    * Experienta de minim 4 ani in institutii financiar-bancare;
    standarde si practici interne si internationale in domeniul conformitatii si al riscurilor operationale
    * Cunostinte despre piata bancara
    * Cunostinte avansate de limba engleza

    Responsabilitati

    Ce vei face:

    * Acorzi avizul de conformitate pentru reglementarile interne
    * Verifici si analizezi din punct de vedere al conformitatii cu reglementarile interne noile produse si servicii bancare
    * Avizezi procedurile aplicabile liniilor de afaceri
    * Realizezi analiza de materialitate a activitatilor ce se intentioneaza a fi externalizate
    * Oferi suport in elaborarea si transmiterea catre BNR a documentatiei aferente deciziei interne de externalizare
    * Asiguri suport din punct de vedere conformitate in derularea intregului proces de externalizare
    * Oferi consultanta de specialitate cu privire la asigurarea conformitatii activitatii bancii/ reglementarilor interne cu cadrul de reglementare
    * Analizezi impactul oricaror modificari ale cadrului legal de reglementare, a codurilor de conduita stabilite de piete sau industrii si alte aspecte legate de evolutiile in acest domeniu asupra activitatilor bancii
    * Acorzi asistenta, in vederea indeplinirii cerintelor de conformitate pentru:
    emitere opiniei de conformitate, recomandari, participare la sedinte referitoare la proiecte, analiza solicitari IT, dezvoltare noi produse/ initiere noi fluxuri de lucru, note reorganizare, servicii de investii.
    * Contribui la indeplinirea rolului de punct unic de contact al departamentului in relatia cu autoritatile de supraveghere si control (ASC)
    * Participi la intocmirea rapoartelor solicitate prin reglementari ASC (raportul de control intern, raportul de transparenta).