Specialist Depozitare

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile BCR active.

Vezi toate job-urile Specialist Depozitare active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Banci active pe Hipo.ro

Angajator: BCR
Domeniu:
  • Banci
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 12.11.2016

    Banca Comerciala Română (BCR), membră a Erste Group, este cel unul dintre cele mai importante grupuri financiare din România, ce oferă servicii de bancă universală, leasing, pensii private, fonduri de investiții și produse de economisire-creditare pentru locuinţe, prin intermediul reţelei naționale de sucursale și centre de afaceri.

    Misiunea BCR este de a contribui la crearea de prosperitate pentru România, sprijinind șansele tuturor la o viață mai bună și susținându-le încrederea în forțele proprii și în capacitatea de a-și atinge potențialul. Pentru aceasta, BCR investește constant în acces sigur și facil la servicii financiare, banking pe înțelesul tuturor, consiliere financiară pe termen lung și produse care respectă potențialul fiecărui client.

    BCR a creat cel mai amplu și consistent program de educație financiară din România, “Școala de Bani”, prin cursuri pentru adulți și tineri, o expoziție mobilă de educație financiară pentru copii și o platformă digitală dedicată, toate acestea prin implicarea a peste 1.000 de profesori de educație financiară, experți ai BCR.

    In perspectiva viitorului si a digitalizarii serviciilor financiare, BCR a adus în România cea mai populară platformă bancară din Europa Centrala – George – primul produs fintech oferit de o bancă din România: creat la Viena într-un hub digital, cu contribuția tinerilor IT-iști români.

    Cerinte

    Cerinte:
    Studii economice superioare;
    Experienta minima pe o pozitie similara de minim 1 an;
    Bune abilitati organizatorice, de time management si munca in echipa.

    Responsabilitati

    Responsabilitati:
    Inregistreaza, verifica, monitorizeaza si controleaza toate activele pe care le detine fiecare OPC/FP/FPF pentru care BCR desfasoară activitatea de depozitare si legalitatea fiecarei operatiuni efectuate de Administrator in numele OPC/FPAP/FPF administrate;
    Se asigura ca valoarea titlurilor de participare este calculata în conformitate cu regulile fondului ai cu prevederile legale în vigoare;
    Transmite catre Administrator valorile certificate pentru: valoarea activului net, valoarea unitara a activului net, numarul de titluri de participare/unitati de fond, numarul de investitori/participanti ale OPC/FPAP/FPF, precum si orice alte situatii;
    Mentine evidente separate pentru fiecare detinator de titluri de participare/ unitati de fond în ceea ce priveste detinerile de titluri de participare/ unităti de fond, respectiv evidenta cumpararilor şi rascumpararilor ulterioare aderarii la OPC, pretul de rascumparare sau de cumparare pentru fiecare operatiune în parte, pe baza documentelor puse la dispozitie de Administratori;
    Mentine Registrul Participantilor pentru fondurile de pensii facultative, conform reglementărilor legale în vigoare;
    Introduce/ actualizeaza in aplicatia informatica de depozitare informatiile necesare calculului de activ net/ numarului de unitatii de fond/ investitori, dupa caz, pe baza documentelor furnizate de Administratorii acestor entitati si in conformitate cu prevederile legale in vigoare;
    Verifica si semneaza raportarile periodice intocmite de Administrator pentru OPC/FPAP/FPF administrate, in conformitate cu legislatia în vigoare, si întocmeste raportarile impuse de legislatia in vigoare privind activitatea de depozitare;
    Verifica incadrarea permanenta a plasamentelor OPC/FPAP/FPF pentru care BCR presteaza servicii de depozitare in restrictiile stabilite prin legislatia în vigoare si documentele de functionare ale entitătii respective (tipurile de plasamente, limitele investitionale, modalitatea de evaluare a activelor etc.) si notifica orice incalcare a prevederilor in vigoare.

    Aplicand la acest anunt va exprimati acordul ca datele dvs. sa fie transmise si procesate de catre BCR. Consultati Politica de procesare a datelor personale a BCR >>

    Remote

    Aplica fara CV
    Hybrid

    BUCURESTI, Job national

    Vezi job-uri similare (25)