Specialist Risc Frauda

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile BCR active.

Vezi toate job-urile Specialist Risc Frauda active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Banci active pe Hipo.ro

Angajator: BCR
Domeniu:
  • Banci
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 21.10.2016

    Banca Comerciala Română (BCR), membră a Erste Group, este cel unul dintre cele mai importante grupuri financiare din România, ce oferă servicii de bancă universală, leasing, pensii private, fonduri de investiții și produse de economisire-creditare pentru locuinţe, prin intermediul reţelei naționale de sucursale și centre de afaceri.

    Misiunea BCR este de a contribui la crearea de prosperitate pentru România, sprijinind șansele tuturor la o viață mai bună și susținându-le încrederea în forțele proprii și în capacitatea de a-și atinge potențialul. Pentru aceasta, BCR investește constant în acces sigur și facil la servicii financiare, banking pe înțelesul tuturor, consiliere financiară pe termen lung și produse care respectă potențialul fiecărui client.

    BCR a creat cel mai amplu și consistent program de educație financiară din România, “Școala de Bani”, prin cursuri pentru adulți și tineri, o expoziție mobilă de educație financiară pentru copii și o platformă digitală dedicată, toate acestea prin implicarea a peste 1.000 de profesori de educație financiară, experți ai BCR.

    In perspectiva viitorului si a digitalizarii serviciilor financiare, BCR a adus în România cea mai populară platformă bancară din Europa Centrala – George – primul produs fintech oferit de o bancă din România: creat la Viena într-un hub digital, cu contribuția tinerilor IT-iști români.

    Cerinte

    Studii: superioare de lunga durata: economice/ juridice/ tehnice;
    Limba engleza – nivel avansat
    Experienta in analiza riscului informational (preferabil control intern, securitate, investigatii, audit) - 1-3 ani
    Experienta in investigarea fraudelor reprezinta un avantaj.
    Experienta in executie de rapoarte la cerere
    Cunostinte referitoare la sistemul de carduri si core sistem bancar - reprezinta un avantaj
    Cunostinte avansate de operare PC, in special in analiza si research
    Intelegerea elementelor tehnice specifice si a mediului de afaceri

    Responsabilitati

    In acest rol vei avea responsabilitati in aria raportare, modelare si analiza:

    Efectuezi analizele de date periodice sau ad-hoc si identifici potentiale suspiciuni de frauda, pe care le trimiti catre Supervizorul Biroului Securitate, Analiza, Raportari, Sefului Departamentului Analiza si Subsidiare si catre alti investigatori.
    Efectuezi verificari din punct de vedere risc de frauda (informatii media, juridic, baza de date interne DAF, RECOM, Corebanking sistem, altele)
    Interpretezi si transmiti informatiile si datele capturate din Sistemul de Informare a Managementului (MIS) catre alte directii din banca abilitate sa le primeasca sau sa le prelucreze.
    Efectuezi analize ad-hoc si testare de potentiali noi parametri de identificare frauda.
    Asiguri suport prin furnizarea de informatii specifice catre celelalte departamente din cadrul directiei Prevenire Frauda;
    Asiguri informatiile necesare suportului investigatiilor de orice fel.
    Identifici inconsistele in datele introduse sau prelucrate folosind Sistemul de Informare a Managementului (MIS) si le transmiti catre superiorii tai si superiorilor operatorilor; Opereazi modificari conform deciziilor superiorilor.
    Distribui catre investigatori informatiile confidentiale obtinute conform nevoilor de investigatie.

    Alte informatii

    Aptitudini:
    Capacitate organizatorica si initiativa
    Interes si simt deosebit pentru analiza
    Abilitate de a produce un inalt nivel de calitate sub influenta stresului
    Integritate profesionala exceptionala
    Foarte bune abilitati de comunicare
    Capacitate de lucru in echipa
    Atitudini:
    Discretie si professionalism
    Motivare
    Orientare catre tinte clare, flexibilitate, autodezvoltare

    Aplicand la acest anunt va exprimati acordul ca datele dvs. sa fie transmise si procesate de catre BCR. Consultati Politica de procesare a datelor personale a BCR >>

    Remote

    Aplica fara CV
    Hybrid

    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (20)