Consilier Juridic

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile BCR active.

Vezi toate job-urile Consilier Juridic active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Banci active pe Hipo.ro

Angajator: BCR
Domeniu:
  • Banci
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 22.09.2016

    Banca Comerciala Română (BCR), membră a Erste Group, este cel unul dintre cele mai importante grupuri financiare din România, ce oferă servicii de bancă universală, leasing, pensii private, fonduri de investiții și produse de economisire-creditare pentru locuinţe, prin intermediul reţelei naționale de sucursale și centre de afaceri.

    Misiunea BCR este de a contribui la crearea de prosperitate pentru România, sprijinind șansele tuturor la o viață mai bună și susținându-le încrederea în forțele proprii și în capacitatea de a-și atinge potențialul. Pentru aceasta, BCR investește constant în acces sigur și facil la servicii financiare, banking pe înțelesul tuturor, consiliere financiară pe termen lung și produse care respectă potențialul fiecărui client.

    BCR a creat cel mai amplu și consistent program de educație financiară din România, “Școala de Bani”, prin cursuri pentru adulți și tineri, o expoziție mobilă de educație financiară pentru copii și o platformă digitală dedicată, toate acestea prin implicarea a peste 1.000 de profesori de educație financiară, experți ai BCR.

    In perspectiva viitorului si a digitalizarii serviciilor financiare, BCR a adus în România cea mai populară platformă bancară din Europa Centrala – George – primul produs fintech oferit de o bancă din România: creat la Viena într-un hub digital, cu contribuția tinerilor IT-iști români.

    Cerinte

    Cerinte:
    • Studii superioare juridice;
    • Experienta minima in specialitate 3 ani, din care minim 1 an in/ cu institutii financiar-bancare;
    • Cunostiinte de limba engleza – nivel avansat;
    • Abilitati PC: MS Office (Word, Excel, Power Point) – nivel avansat.

    Responsabilitati

    • Emite avize de legalitate si opinii legale cu privire la produsele si serviciile furnizate de Banca;
    • Ofera asistenta legala cu privire la structurarea tranzactiilor de creditare;
    • Avizarea drafturilor documentatiei de credit conform reglementarilor interne ale Bancii;
    • Ofera asistenta legala cu privire la negocierea documentatiei de credit/coordonarea procesului de negociere a documentatiei de credit, in cazul in care Banca este asistata de avocati externi, in cazul tranzactiilor ce depasesc plafoanele stabilite de reglementarile interne ale Bancii;
    • Avizeaza pentru legalitate reglementarile interne ale Bancii, conform regulilor stabilite prin procedura de implementare a sistemului DMS;
    • Avizeaza pentru legalitate orice Nota supusa spre aprobare Comitetului Executiv, in conditiile in care in decizia presupune luarea in considerare a unor aspecte de legalitate a fondului problemei supus Redacteaza alte documente cu caracter juridic e examinari
    • Redacteaza alte documente cu caracter juridic
    • Participa la intalniri de lucru cu clienti interni, cu privire diverse probleme care prezinta aspecte de legalitate, cu privire la elaborarea reglementarilor interne etc
    • Raspunde pentru solutionarea lucrarilor in termen, efectuarea tuturor diligentelor pentru solutionarea litigiilor avute in gestiune, pentru lucrarile insusite, vizate ori semnate;
    • Introduce si raspunde pentru corectitudine si operativitate in introducerea datelor in aplicatia informatica de evidenta a lucrarilor (aplicatia “Registratura”).

    Aplicand la acest anunt va exprimati acordul ca datele dvs. sa fie transmise si procesate de catre BCR. Consultati Politica de procesare a datelor personale a BCR >>