Coordonator - Echipa Integrare Date

Angajator: BCR
Domeniu:
  • Banci
  • IT Software
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 09.12.2016
    Scurta descriere a companiei

    BCR, o super echipa!

    In echipa BCR, oportunitatile profesionale disponibile sunt la fel de impresionante ca si portofoliul nostru extensiv de produse si servicii. Suntem scoala de banking pentru tinerele talente. Suntem rampa de lansare pentru spiritele curajoase si inovatoare. Si incununam cu succes cariere deja consacrate.

    Banca Comerciala Romana (BCR), membra a Erste Group, este cel mai important grup financiar din Romania si include operatiunile de banca universala (retail, corporate & investment banking, trezorerie si piete de capital), precum si societatile de profil de pe piata leasingului, pensiilor private si a bancilor de locuinte.

    BCR este banca nr.1 în România după valoarea activelor (peste 15 mld EUR), banca nr.1 după numărul de clienţi şi banca nr.1 pe segmentele de economisire şi creditare. BCR este cel mai valoros brand financiar din România, după gradul de încredere al clienţilor şi după numărul celor pentru care BCR este principala instituţie cu care fac banking. Si tot BCR este numarul 1 in preferintele tinerilor care viseaza la o cariera in banking.

    Cerinte

    Profilul candidatului:
    Educatie: studii de specialitate in domeniul IT;
    Experienta: minim 5 ani, din care 3 ani i n IT (departament responsabil de solutii BI / DWH);
    Cunostinte avansate de limba Engleza;
    Cunostinte avansate de SQL /PLSQL, Unix;
    Cunostinte avansate despre aplicatiile de integrare date, ETL si planificare rulare procese (Scheduling); I ntelegerea conceptelor de arhitectura;
    Experienta in dezvoltarea de solutii Data Warehouse, intelegerea arhitecturii solutiilor de Data Warehouse cu model de date dimensional;
    Cunostinte de design si modelare precum si cunoasterea aplicatiilor utilizate pentru suport modelare;
    Abilitati demonstrate in conducerea echipelor in scopul respectarii termenelor de livrare stabilite si incadrarii in bugetele comise;
    Experienta in medii complexe in ceea ce priveste volumul de date reprezinta un avantaj.

    Responsabilitati

    Ce vei face:
    Coordonezi echipa de dezvoltare ETL in scopul livrarii componentelor ETL in conformitate cu specificatiile tehnice si de design, asigurand estimarea corecta, planificarea, definirea, specificarea, implementarea si documentarea livrabilelor;
    Aliniezi conceptele arhitecturii ETL cu arhitectura BI si standardele de dezvoltare / design ETL;
    Propui solutii pentru imbunatatirea performantei proceselor ETL, stabilitatii sistemelor si compatibiltiatii acestora pentru asigurarea evolutiilor viitoare
    Coordoneezi si organizezi activitatile de suport level 3 precum si de solutionare a altor incidente de productie;
    Asiguri o comunicare eficienta intre unitatile coordonate din propria echipa pentru a asigura livrarea corespunzatoare a cerintelor de business in aria de BI;
    Colaborezi cu alte diviziii IT/departamente, arhitectura, managementul release-urilor si unitatile de management de proiect in scopul de a alinia planificarea, alocarea resurelor si abordarea privind cerintele cu impact asupra mai multor sisteme;
    Realizezi evaluarea resurselor interne si externe si ofera feedback constant membrilor echipelor si subcontractorilor;