Inginer Proiectare Prepaid IN (perioada determinata)

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Orange Romania Communications active.

Vezi toate job-urile Inginer Proiectare Prepaid IN (perioada determinata) active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Telecomunicatii active pe Hipo.ro

Angajator: Orange Romania Communications
Domeniu:
  • Telecomunicatii
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 17.08.2016

    Orange Romania Communications este o companie parte a grupului Orange și o subsidiara Orange Romania din data de 30 septembrie 2021.
    Compania ofera atat asistenta, cat și servicii convergente de voce fix-mobil, internet in banda larga și televiziune pentru cei aproximativ 5 milioane de clienti ai sai. De asemenea, gestioneaza infrastructura de retea ce cuprinde pana la 90.000 de km de fibra optica și conecteaza in jur de 3 milioane de gospodarii.

    Cerinte

    Studii
     Studii superioare – diploma de master a unei institutii de invatamant superior cu profil tehnic (Telecomunicatii, Electronica, Automatica si Calculatoare etc);

    Experienta în muncă:
     1-3 ani experienta in domeniul telecomunicatiilor sau in domenii similare – Prepaid/Platforme IN (Intelligent Network);

    Cunostinte, Aptitudini & Abilităti:
     Cunostinte de baza arhitectura retea GSM, platforme Prepaid/IN, protocoale SS7/SIGTRAN, DIAMETER;
     Cunostinte UNIX (operare, programare), baze de date (SQL), XML-RPC over HTTP, JAVA;
     Cunostinte Windows, Microsoft Office;
     Buna cunoastere a limbii engleze;
     Gandire analitica;
     Orientare catre client si rezultate;
     Bune abilitati de comunicare (verbala si scrisa );
     Adaptabilitate si flexibilitate;

    Responsabilitati

    SCOP: Contribuie la asigurarea activitatilor zilnice necesare gestionarii portofoliului prepaid, participa la proiectarea si implementarea de noi servicii si produse Prepaid/IN, conform specificatiilor comerciale primite, participa la integrarea elementelor de reţea necesare asigurarii serviciilor Prepaid/IN.

     Analizeaza specificatiile comerciale in scopul determinării și definirii specificațiilor tehnice/funcționale corespunzatoare implementarii de noi servicii si produse Prepaid/IN;
     Analizeaza interdependentele dintre noile servicii/produse si portofoliul prepaid comercial existent;
     Lucrează la fazele de design și implementare ale serviciilor si produselor Prepaid/IN;
     Este responsabil pentru definirea planului de testare, pentru a asigura implementarea corecta a cerințelor serviciilor si produselor;
     Emite si urmareste ordinele de lucru specifice pentru echipele operaționale, necesare pentru a asigura o gestionare optima a portofoliului prepaid;
     Analizeaza si rezolva/escaleaza problemele aparute in activitatea zilnica, in conformitate cu procedurile existente si cu natura proceselor interne, in scopul prevenirii disfunctionalitatilor din sisteme;
     Ofera asistenta echipelor operaționale, pentru a mentine aplicatiile si sistemele Prepaid/IN in parametri optimi de functionare;
     Interactioneaza cu furnizorii de echipamente si aplicatii pentru raportarea si rezolvarea problemelor aparute in sistemele Prepaid/IN;
     Participa la proiectele de upgrade/update/migrare platforme Prepaid/IN;
     Coopereaza cu alte departamente pentru a oferi suport in implementarea si testarea serviciilor si produselor Prepaid/IN;
     Colaboreaza cu celelalte departamente ale Diviziei Retea de Baza si Servicii pentru integrarea de noi elemente de reţea cu sistemele Prepaid/IN sau pentru activarea de noi interfete/functionalitati;
     Genereaza rapoarte si statistici pentru a asigura o imagine clara asupra incarcarii aplicatiilor si sistemelor;
     Dezvolta sistemul de raportare, analiza si statistici cu scopul de a obtine date relevante in timp optim;

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    Remote

    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (10)