Ofiter anti-frauda

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Credit Agricole active.

Vezi toate job-urile Ofiter anti-frauda active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Banci active pe Hipo.ro

Angajator: Credit Agricole
Domeniu:
  • Banci
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 22.06.2016

    Subsidiară a Crédit Agricole Group, lider în economia franceză și unul dintre cele mai mari grupuri bancare din lume, Crédit Agricole Bank România este o bancă universală, oferind servicii persoanelor fizice, companiiilor mari și întreprinderilor mici și mijlocii, care creează și promovează cele mai înalte standarde de calitate. Expansiunea Crédit Agricole Group se bazează pe o creștere echilibrată care servește economiei reale și respectarea intereselor a 52 milioane de clienți, 1,1 milioane acționari, 8,2 milioane acționari cooperatiști și 140.000 de angajați.

    Cerinte

     Abilitati de lucru cu computerul;
     Cunoasterea limbii engleze;
     Abilitatea de a identifica si administra corect riscurile;
     Cunoasterea mediului economic si bancar;
     Cunoasterea pachetului Microsoft Office ( aplicatiile Word si Excel );
     Experienta în sistemul bancar de minim 2 ani;
     Studii universitare in domeniul economic;
     Reprezinta un avantaj cursurile speciale: financiar-bancar, legislaţie bancară, operarea pe calculator (editoare de text, baze de date, limbi străine).

    Responsabilitati

     Creeaza strategii de prevenire a fraudei in vederea alinierii la tendintele pietei si/sau a schemelor de frauda identificate in timpul activitatii de prevenire si investigare;
     Asigura masurile necesare prevenirii, identificarii, evaluarii si raportarii fraudelor interne si externe;
     Dezvolta schemele de frauda, cu privire la prevenirea fraudei;
     Investigheaza toate notificarile asupra unor suspiciuni de frauda, primite de la clientii interni si externi;
     Actualizeaza Listele negative interne;
     Raporteaza cazurile de frauda catre Biroul de Credit si Banca Nationala a Romaniei;
     Intocmeste rapoartele de activitate zilnice, saptamanale, lunare conform solicitarilor managementului bancii;
     Evalueaza rezultatele si procedurile, pentru a preveni frauda sau orice alte riscuri conexe;
     Instiinteaza celelalte departamente, cu privire la diferitele aspecte de risc;
     Asigura suport competent si intr-un timp cat mai scurt pentru clienti si colegi;
     Ofera sprijin/consultanta conducerii Bancii in cazul unor nereguli, actiuni ilicite sau incalcari ale Regulamentului Intern privind conduita anagajatilor comise de salariatii Bancii (de ex. deturnare de resurse, fie acestea fizice, financiare sau informatii) si desfasoara investigatiile speciale necesare;
     Informeaza conducerea Bancii despre orice suspiciune si nereguli comise de terti la adresa Bancii si desfasurara investigatiile necesare;
     Elaboreaza procedurile specifice activitatii desfasurate;
     Colaboreaza la instruirea personalului bancar pe linia prevenirii si reactiei fraudei bancare;
     Raporteaza catre conducerea Bancii vulnerabilitatile sistemului de control care pot face posibile activitatile frauduloase;
     Informeaza periodic in cadrul sedintelor Comitetului de Control Intern asupra actiunilor intreprinse cu privire la prevenirea, identificarea si evaluarea fraudelor; adreseaza recomandari catre Conducerea bancii pentru intreprinderea actiunilor ce se impun;
     Emite recomandari in vederea stabilirii sau imbunatatirii masurilor de control potrivite din punct de vedere al costurilor si menite sa contribuie la descurajarea fraudelor;
     Participa in mod activ in cadrul procesului anual de evaluare a riscurilor;
     Gestioneaza evidenta fraudelor si sesizarilor investigate;
     Executa orice alta sarcina legata de fluxul firesc al activitatii si misiunea postului.

    Aplica fara CV
    Remote

    Hybrid

    Hybrid

    Vezi job-uri similare (19)