Auditor intern

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile OTP Bank active.

Vezi toate job-urile Auditor intern active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Banci active pe Hipo.ro

Angajator: OTP Bank
Domeniu:
  • Banci
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 09.06.2016

    Prezenta din 2004 pe piata bancara locala, OTP Bank Romania si-a propus sa devina o banca universala puternica, care sa ofere servicii complete pentru clienti persoane fizice si companii.

    In ultimii 11 ani de cand OTP Bank a intrat pe piata din Romania am demonstrat ca avem capacitatea de a intelege nevoile clientilor si contextul actual al pietei si ca suntem un partener de incredere in furnizarea de servicii financiare.

    In OTP Group, oamenii dau valoare si sunt o adevarata resursa. De aceea, OTP Bank Romania recunoaste, atrage, dezvolta si expune spre calitate si profesionalism capitalul uman, rezultatul fiind o echipa tanara aflata intr-un continuu proces de perfectionare.

    Cerinte

    - Absolvent studii superioare economice;
    - Minim 3-4 ani experienta in calitate de Auditor Intern in institutii bancare;
    - Buna cunoastere a limbii engleze (scris si conversational);
    - Foarte buna capacitate de analiza si sinteza;
    - Cunostinte IT – MS Office (Word, Excel, PowerPoint), Internet;
    - Membru/ in curs de calificare/ certificare ACCA/ CIA/ CAFR reprezinta un avantaj.

    Responsabilitati

    - Participa la efectuarea misiunilor de audit in centrala Bancii, in conformitate cu Planul de Audit aprobat si cu solicitarile speciale/ punctuale primite in afara planului;
    - Pregateste documentatia de audit specifica fiecarei misiuni in care a fost implicat (programe audit, fisele de lucru, chestionare, rapoarte, etc.);
    - Comunica si colaboreaza cu personalul din unitatile organizationale care fac obiectul auditului, pentru a aduna informatii despre procese, proceduri si modul de punere in practica a acestora, precum si pentru a efectua toate verificarile/ evaluarile/ analizele de audit necesare;
    - Evalueaza modul in care sunt respectate legislatia bancara, normele proprii ale Bancii si cerintele specifice Grupului OTP in legatura cu domeniul auditat;
    - Face recomandari privind sistemele, procesele sau activitatile care au facut obiectul auditului, sintetizate in rapoarte de audit stansardizate, urmarind totodata si implementarea acestora;
    - Comunica si colaboreaza cu ceilalti membrii din cadrul echipei de audit, in vederea indeplinirii sarcinilor repartizate intr-un mod adecvat si in termenele stabilite;
    - Participa la intocmirea rapoartelor de sinteza (trimestriale, anuale, etc.) destinate Conducerii, Comitetului de Audit, Consiliului de Supraveghere, Auditului Intern din cadrul Grupului OTP;
    - Participa la elaborarea metodologiilor specifice Directiei Audit Intern si propune solutii de imbunatatire a activitatii de audit intern.

    Alte informatii

    Nota:

    Toate aplicatiile primite vor fi tratate confidential. Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul aplicatiilor fiind pastrate in baza de date a Bancii pentru eventuale oportunitati viitoare.