Sef Proiect Senior

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile BCR active.

Vezi toate job-urile Sef Proiect Senior active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Banci active pe Hipo.ro

Angajator: BCR
Domeniu:
  • Banci
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 03.06.2016
    Scurta descriere a companiei

    BCR, o super echipa!

    In echipa BCR, oportunitatile profesionale disponibile sunt la fel de impresionante ca si portofoliul nostru extensiv de produse si servicii. Suntem scoala de banking pentru tinerele talente. Suntem rampa de lansare pentru spiritele curajoase si inovatoare. Si incununam cu succes cariere deja consacrate.

    Banca Comerciala Romana (BCR), membra a Erste Group, este cel mai important grup financiar din Romania si include operatiunile de banca universala (retail, corporate & investment banking, trezorerie si piete de capital), precum si societatile de profil de pe piata leasingului, pensiilor private si a bancilor de locuinte.

    BCR este banca nr.1 în România după valoarea activelor (peste 15 mld EUR), banca nr.1 după numărul de clienţi şi banca nr.1 pe segmentele de economisire şi creditare. BCR este cel mai valoros brand financiar din România, după gradul de încredere al clienţilor şi după numărul celor pentru care BCR este principala instituţie cu care fac banking. Si tot BCR este numarul 1 in preferintele tinerilor care viseaza la o cariera in banking.

    Cerinte

    Profilul candidatului:
    Absolvent de studii superioare in economie sau informatica;
    Experienta practica dovedita in proiecte de complexitate medie/mare.
    Experienta minima in activitate de 5 ani, din care min. 3 ani in management de proiecte;
    proiecte de complexitate medie/mare, din care minim 1 proiect finalizat in arii cu specific financiar-bancar sau conex;
    Cunostinte economice si financiare in domeniul bancar;
    Cunoastere aprofundata a unor domenii/procese de business;
    Cunostinte tehnice IT (dezvoltare software)
    Cunostinte avansate MSOffice, in special MS Project; alte instrumente software utilizate pentru activitati de project management;
    Competente dovedite in conducerea echipelor de proiect, respectarea termenelor si bugetului;
    Competente dovedite in managementul resurselor si recrutarea lor;
    Cunostinte aditionale limba engleza la un nivel avansat.

    Responsabilitati

    `Ce vei face:
    Esti responsabil de pregatirea, revizuirea si executia planului de proiect, cu scopul de a indeplini cerintele initiatorilor, in parametrii de timp, buget si scop aprobati;
    Esti responsabil de pregatirea documentelor de proiect si a etapelor de aprobare conform metodologiei de implementare a proiectelor in vigoare ( Project Charter, plan de proiect, plan de comunicare, rapoarte de status, raport de inchidere al proiectului),
    Conduci activitatile de zi cu zi din cadrul proiectului si soliciti nominalizarea de responsabili cu coordonarea anumitor aspecte in cadrul proiectului, unde este cazul;
    Coordonezi pregatirea business case-ului;
    Monitorizezi executia si bugetul proiectului, inclusiv costurile;
    Participi in activitati de revizuire a altor proiecte, privind calitatea livrabilelor, conformitatea cu standardele, metodologiile si procedurile interne;
    Asiguri alinierea unor proiecte care au interdependente din punct de vedere livrabile, resurse sau in care pot apare obiective conflictuale;
    Furnizezi informatii despre proiect, sponsorilor, initiatorilor si altor stakeholderi;
    Identifici toate tipurile de resurse necesare si soliciti liniilor de business si managerilor de resurse, alocarea acestora, delegi responsabilitati individuale in cadrul echipei de proiect;
    Identifici, monitorizezi si propui solutii pentru problemele sau conflictele care apar si, daca este cazul, escaladezi catre nivelele ierarhice superioare;
    Organizezi intalnirea de initiere a proiectului, sedinte de lucru de proiect, inclusiv steering committees, sesiuni de training sau de lessons learned;